OTKRIVAMO Ladislav Ilčić spomenut u obavještajnim istragama više država oko ruskog uplitanja u europske izbore
• Europarlamentarac Ladislav Ilčić spomenut u obavještajnim istragama više europskih država oko ruskog uplitanja u europske izbore
06 jun 2024 nacional-hr Louis Colart i Joël Matriche (Le Soir)
Nacional eksluzivno donosi najnoviju istragu partnera u mreži Europska istraživačka suradnja (EIC) uglednih belgijskih novina Le Soir u kojoj su otkrili kako napreduju obavještajne i pravosudne istrage mreže ruskog uplitanja u europske izbore u šest europskih država. U istrazi su pored Le Soira surađivali i njemački mediji Die Zeit i ARD, francuski Le Monde, belgijski De Morgen, poljska Gazeta Wyborcza i češke novine Denik N. Među drugim otkrili su, da je u skupini pet zastupnika u Europskom parlamentu, koji su navedeni u objaveštajnim istragama više evropskih država, spomenut i zastupnik Hrvatskih suverenista Ladislav Ilčić.
Iznad svega, ljudi moraju vjerovati da stranicu na engleskom Voice of Europe plaćaju Rusi kako bi utjecali na izbore (...) za Europski parlament. Lažnim vijestima.
Ovo objašnjenje bivše uprave Voice of Europe iz 2018. bilo je zamišljeno, ironično, kao način obrane od optužbi nizozemskog parlamenta za širenje lažnih informacija, no te su se riječi pokazale proročanskima.
Ubrzo nakon toga, nizozemski osnivači spomenute stranice prodali je češkoj tvrtki. I novi vlasnici su imali na umu ovu ideju: novcem iz Moskve emitirati proruske govore i kupiti utjecaj u Europskom parlamentu, unatoč vrlo relativnoj ulozi ove institucije u vanjskoj politici. Le Soir je pokušao ući u trag novcu istražujući europske zemlje, s novinarima iz šest drugih medija, analizirajući povjerljive dokumente i intervjuirajući ljude koji su bili uključeni. Naši partneri posjetili su i mjesta gdje je krenuo "projekt Euro", kako obavještajni istražitelji nazivaju ovaj dosje: u južnom poljskom gradu Tychyju, kao i u Pragu.
Voice of Europe djeluje iz ureda koji se nalazi u srcu češke prijestolnice, u sporednoj ulici poznatog Vaclavskog trga. Operativno upravljanje tada je povjereno 35-godišnjem Artemu Marčevskom. Čovjek iza recepcije poslovne zgrade sjeća se Marčevskog: on i njegovi zaposlenici lutali bi tamo "poput duhova". Ni sa kime nisu razgovarali, ali su međusobno razgovarali na ruskom.
Do 2022., Marčevski je živio u Kijevu, gdje je radio za ukrajinski televizijski kanal koji je morao prekinuti emitiranje godinu ranije zbog emitiranja "ruske propagande". Čovjek koji stoji iza ovog TV kanala, oligarh i proruski političar Viktor Medvedčuk, uključen je u razmjenu zarobljenika u rujnu 2022. godine i od tada živi u Rusiji.
Tri proruske web stranice
Marčevski je radio i za Medvečukovu stranku u Ukrajini, a kad je na početku rata Marčevski optužen za suradnju s ruskim neprijateljem putem njegova televizijskog programa, pobjegao je u Češku.
Tamo su početkom 2023. godine obavještajne službe primile prve naznake onoga što su nazvale "Euro projekt", koji je vodio Marčevski, pod Medvedčkovim nadzorom. Njihov prvi cilj bio je stvoriti web stranice koje objavljuju proruske članke. Telefonski razgovori koje su snimile europske tajne službe pokazuju da bi tu funkciju, osim Voice of Europe, imale još dvije stranice: Visegrad Post u Budimpešti i Golos.eu, briselska stranica s poveznicama sa Rusijom. Belgijski medij Knack je ovaj tjedan otkrio da je Golos financirala ruska organizacija Pravfond.
Drugi cilj bio je još otrovniji. I opasniji: utirati put grupi ekstremno desnih proruskih političara u Europski parlament i to nudeći platformu izabranim dužnosnicima za intervjuje objavljene na Voice of Europe. Neki članovi belgijske krajno desne stranke Vlaams Belang dali su intervjue, ali prema našoj istrazi nisu bili upoznati s ovim projektom ruskog utjecaja, niti s navodnom ulogom Marčevskog. Međutim, navodno je plaćeno nekoliko drugih pojedinaca. I to ne samo za davanje intervjua koji su vrlo "kompatibilni s Putinom", već i za kupnju utjecaja kroz tajno lobiranje europskih izabranih dužnosnika. Prema obavještajnoj istrazi, Marčevski je koordinirao prijenos novčanih iznosa u gotovini, a daljinski ga je nadzirao Medvedčuk. Ukupno, riječ je o stotinama tisuća eura, u nešto više od godinu dana prikrivenih aktivnosti.
Tako su ovi razgovori snimljeni u automobilu u Pragu prošle veljače, tijekom kojih je Marčevski razgovarao s njemačkim zastupnikom krajno desne stranke AfD (Alternativa za Njemačku) Petrom Bystronom o predaji 20.000 eura u gotovini. Bystron se navodno žalio da su novčanice od 200 i 500 eura prevelike, pa su čak neupotrebljive na njemačkim benzinskim postajama. Češka obavještajna služba BIS ima najmanje tri snimke prisluškivanja Bystronu tijekom njegovog posjeta uredu Voice of Europe u Pragu.
Krah pod istragom
Pravosudne istrage otvorene u Njemačkoj i Belgiji se nastavljaju. Na meti im je nositelj liste AFD-a za europske izbore ove nedjelje Maximilian Krah, koji se također sumnjiči da je primao ruska sredstva. Prema izvoru bliskom tom slučaju, s Marčevskim je na terasi u Pragu razgovarao i o novcu. I Krah i Bystron to odlučno poriču.
Prema našim informacijama, nizozemski europarlamentarac Marcel De Graaff iz Foruma za demokraciju Thierryja Baudeta, Francuz Nicolas Bay s liste Erica Zemmoura te Ladislav Ilčić iz Hrvatskih suverenista spominju se u obavještajnim istragama koje su u Njemačkoj i Belgiji postale pravosudne. Kad ih je kontaktirao Le Soir i partneri, svi su poricali da su primili novac. "Nikad nisam bio u kontaktu s njima (Medvedčukom ili Marčevskim, napomena urednika), nikad mi ništa nisu nudili", odgovario je Nicolas Bay. "Kad sam bio na putu, uvijek su to bila službena i neskrivena putovanja, nikad ništa nisam skrivao."
Prisutnost ova tri druga europarlamentarca na radaru, osim Kraha, može se objasniti njihovim sadašnjim ili prošlim vezama s parlamentarnim pomoćnikom s ključnom ulogom: Francuzom Guillaumeom Pradourom. Istražitelji - uključujući službenike antiterorističkog odjela DR3 federalne pravosudne policije u Bruxellesu - uvjereni su u umiješanost mladića koji je surađivao, ili i još danas surađuje, s četiri spomenuta europarlamentarca. Prošlog je tjedna DR3, po nalogu istražnog suca koji govori nizozemski, pretražio njegov dom u Schaerbeeku i njegove urede u Europskom parlamentu u Bruxellesu i Strasbourgu u sklopu njihove istrage kodnog naziva "Vox".
Pradoura također negira bilo kakvu umiješanost u operaciju ruskog uplitanja: "Odgovorit ću onome, koji je ovlaščen za postavljanje pitanja i kada će biti vrijeme za to. Trenutno nemam komentara. Ja sam politički aktivist i javno ću govoriti o ovim optužbama nakon 9. lipnja, datuma europskih izbora", kaže Francuz. Oligarh Medvedčuk, kontaktiran preko odvjetnika, nije odgovorio.
Poljska veza
Trag novca ne oslanja se samo na prisluškivanje koje provodi češka kontraoobavještajna služba. Web stranica Voice of Europe registrirana je na ime Poljaka koji živi u Tychyju, malom gradu južno od Katowica. Tijekom policijskih racija tamo i u Varšavi poljska policija otkrila je 80.000 eura. Tajne službe su uvjerene da je novac išao iz Moskve u Tychy preko Bjelorusije. Ondje ga je Marčevski sam skupio prije nego što ju je distribuirao.
Uredi Voice of Europe u Pragu danas izgledaju napušteno, iako je stranica ponovno aktivna. Samo oni koji se spuste u dubinu zgrade pronalaze posljednji artefakt "Euro projekta": golemi sivi motocikl Victory. Motocikl je pripadao Artemu Marčevskom, ali neće uskoro voziti ulicama Praga. Žuta policijska stezaljka blokira prednji kotač. Marčevski je ponovno pobjegao, ovaj put u Slovačku, kad je češka obavještajna služba u ožujku otkrila aferu Voice of Europe.
Objavljeno: 06 jun 2024 | nacional-hr | Louis Colart i Joël Matriche (Le Soir)