Željko Trkanjec

Kako je Biden istinski zaprepastio Kineze

U Pekingu su u potpunom šoku, to se vidi iz Xijeve reakcije

Francuska povukla ambasadore iz SAD i Australije na konsultacije zbog nuklernih podmornica

• BURNO NA INDO-PACIFIKU - Prilično iznenađuje čuđenje EU. Libija je pokazala da Unija nije u stanju voditi vojne operacije

Joe Biden održava visok ritam. U osam mjeseci na vlasti pokrenuo je niz procesa globalnih implikacija. I djeluje usporedo u više smjerova, dinamičnije nego što je to radio Barack Obama. Donald Trump je znao biti neočekivan i tada bi se čvrsto uhvatio teme pa se činilo da se ništa drugo ne događa.

Dok su se tone tinte trošile na isticanje neuspjeha u Afganistanu (nisam u toj skupini), naglašavajući kako je Kina dobila u ruke veliku pobjedu, Bidenov je tim pripremao jedan od najtežih udaraca Pekingu. Quad, ideja bivšeg japanskog premijera Shinza Abea, postao je stvarnost u nekoliko mjeseci. U ožujku je bio virtualni summit SAD-a, Indije, Japana i Australije. U rujnu je objavljeno da će Australija dobiti nuklearne podmornice.

Novi razgovor čelnika je za koji dan u SAD-u. Uživo.

Šok koji se dâ iščitati u kineskim reakcijama nagovještava da su stvarno iznenađeni. Predsjednik Xi Jinping jučer na summitu SCO-a (Shanghai Cooperation Organization, Šangajska organizacija za suradnju) - sudjelovao je virtualno jer se kao i Vladimir Putin silno boji moguće zaraze covidom-19 - naglašava da "nikad, ni u kojim okolnostima, ne smijemo dozvoliti bilo kakvu vanjsku interferenciju u unutarnje poslove zemalja regije". Ali, Australija je regija.

SAD povlači vojne kapacitete s Bliskog istoka. Ne iz baza, poput one u Kataru. U Iraku će ostati samo obučavatelji. Biden nedvojbeno i realno kreće u natjecanje s Kinom za prevlast u 21. stoljeću. Indo-Pacifik je teatar gdje se to natjecanje odvija. Tu se definira globalna dinamika. Nikako samo vojno, zato Kina želi postati članica Sveobuhvatnog i progresivnog sporazuma o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP). Ostatka ideje koju je Trump torpedirao.

Peking je burno reagirao i na najavu da bi Republika Koreja (Južna) mogla postati dijelom Pet očiju (Five eyes, obavještajni savez Australije, Kanade, Novog Zelanda, Ujedinjene Kraljevine i SAD-a). A Japan obranu neovisnosti Tajvana smatra nacionalnim interesom. Čudi me čuđenje EU. Libija je pokazala da Unija nije u stanju voditi vojne operacije. Ništa se do danas nije promijenilo. Neki su europski brodovi u Indo-Pacifiku, ali gotovo neprimjetni. SAD za Indo-Pacifik treba ozbiljne strateške partnere. London to i nije, ali to su posebni odnosi. Japan, Koreja, Indija, bude li sreće, Vijetnam i Indonezija, oni su presudni. EU neka se bavi Rusijom, Zapadnim Balkanom, Sjevernom Afrikom. Susjedstvo. Dok ne shvati da ne smije biti talac konsenzusa. Ili će ostati globalni geopolitički patuljak.

Objavljeno: 18. sep 2021 | Željko Trkanjec

 

Francuska povukla ambasadore iz SAD i Australije na konsultacije zbog nuklernih podmornica

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron

Francuska je povukla ambasadore iz Vašingtona i Кanbere na konsultacije, navodeći "neprihvatljivo ponašanje" SAD, Velike Britanije i Australije u postizanju sporazuma o nuklearnim podmornicama, čime je potopljen ugovor sa Francuskom o njihovoj izgradnji.

Na zahtev predsednika Republike Emanuela Makrona, odlučio sam da odmah pozovem u Pariz na konsultacije naša dva ambasadora, u Sjedinjenim Američkim Državama i AUstraliji - saopštio je francuski ministar spoljnih poslova Iv Le Drijan.

On je dodao da je odluka opravdana zbog "izuzetne ozbiljnosti" odluke koju su doneli SAD i Australija, prenosi RT.

Napuštanje projekta i dogovora koji su Кanbera i Pariz postigli 2016. godine je "neprihvatljivo ponašanje među saveznicima i partnerima, čije posledice utiču na samu koncepciju naših saveza, partnerstva i važnosti Indo-Pacifika za Evropu", rekao je francuski ministar.

Podsetimo, Australija je u svetlu zaključenja partnerstva sa Velikom Britanijom i Sjedinjenim Američkim Državama u oblasti odbrane i bezbednosti (AUКUS) saopštila da se povlači iz sporazuma o podmornicama sa francuskom kompanijom "Naval grup".

Ugovor vredan 90 milijardi dolara nazivan je "ugovorom veka" i predviđao je proizvodnju 12 jurišnih podmornica klase "Barakuda".

Prema navodima francuskih medija, ta država nije o raskidu ugovora saznala direktno od Vašingtona ili Кanbere, već iz medijskih objava, iako zvanična Australija tvrdi da su partnerima jasno stavili do znanja da bi mogli da odustanu od posla, navodi RT.

Le Drijan i ministarka odbrane Francuske Florans Parli izdali su oštro saopštenje povodom toga, nazivaju AUКUS "zabijanjem noža u leđa".

Prva reakcija francuskog predsednika Emanuela Makrona bila je da otkaže gala prijem u ambasadi u Vašingtonu, povodom 240 godina od pomorske bitke koja je bila među presudnim u borbi za američku nezavisnost.

Pariz ne samo da je isključen iz nove anglofonske alijanse, već je izgubio i vredan ugovor o izgradnji podmornica, koji je trebalo da sprovede "Naval grup", čiji je država većinski vlasnik.

Objavljeno: 17. sep 2021