Jovanjica (Predrag Koluvija i Aleksandar Vulin)

Najveće afere Vučićeve Vlade

Jovanjica - dilovanje pod zaštitom (2)

Bogata tetka iz Kanade - otkud pare Vulinu (4)

Minuli 14. novembar 2019. godine bio je kišan, ali ne preterano hladan dan. Na vlažnom kolovozu autoputa, negde iz pravca Beograda ka unutrašnjosti Srbije, bahati vozač "isekao" je kolonu automobila koju su činili inspektori MUP. Iznervirani, policajci su zaustavili vozača i legitimisali ga. Vozač je dao saobraćajnu i vozačku dozvolu, a njegov saputnik legitimaciju policije. Ime lažnog nosioca MUP-ove isprave bilo je Predrag Koluvija.

Iste noći, negde u bespućima jednog industrijskog dobra u Staroj Pazovi, uhapšeno je još devet osoba, pod sumnjom da su, kako će to policija suvoparno definisati, neovlašćeno proizvodili i distribuirali opojne droge. To industrijsko dobro bilo je "Jovanjica", a uhapšeni "dileri" bili su: Sergej Mrđa, Vlada Živojinović, Branislav Miljević, Zdravko Milošević, Stevan Holić, Vule Bojović, Petar Živojinović, Petar Hricaj i Boban Jovanović. Naknadno, ovom spisku će se pridružiti i obaveštajaci iz BIA i VOA. Na ravne časti.

Prvo muk

Ono što su novinari crne hornike očekivali međutim nije usledilo: od MUP, inače sklonog izveštavanju o svim manjim i većim akcijama, ni traga ni glasa. Za ovu aferu srpska javnost saznala je tek krajem godine, nekih mesec dana kasnije, kada je narodni poslanik Miroslav Aleksić, na konferenciji u Narodnoj skupštini, ukazao na to da se MUP Srbije nije oglasio povodom rekordne zaplene droge pronađene kod Stare Pazove.

"Jovanjica" je svetlost dana ugledala tek dve nedelje nakon hapšenja Koluvije, a ubrzo su isplivale i nove činjenice, ali i sumnje u ovom slučaju. Tako je Aleksić ukazao i na navodne veze predsednika države Aleksandra Vučića i njegovog brata Andreja sa vlasnikom "Jovanjice". On je tada istakao i da ima saznanja da je uhapšeni Koluvija nakon privođenja zvao brata predsednika Srbije. Informacija nije potvrđena.

Situacija se ubrzano komplikovala.

Krediti i posete ministara

Istraga je utvrdila da je tokom upada na poljoprivredno dobro otkriveno da se u plastenicima na ovom imanju nalazi oko 649,4 kilograma osušene marihuane, ali i plantaža od 65.581 stabljika kanabisa. Istraga medija, najpre "Insajdera", pokazala je da je "Jovanjica" dobila najmanje tri kredita od državne Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza u ukupnom iznosu od 3,9 miliona evra.

Nove sumnje u to da ova afera nije mogla da prođe bez znanja državnog vrha bacila je i činjenica da su imanje "Jovanjica" često posećivali pojedini politički funkcioneri, među kojima je i ministar odbrane Aleksandar Vulin, zatim Dragomir Petronijević iz Gradskog veća Beograda, ali i Dragan Sikimić, koji danas vodi Agenciju za borbu protiv korupcije.

Na političkom frontu, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević podneo je krivičnu prijavu protiv braće Vučić, Aleksandra i Andreja, kako bi kroz istragu bilo dokazano da nisu imali veze sa Koluvijom i Jovanjicom. S pravne tačke gledišta potez je bio na ivici krivične odgovornosti za lažno prijavljivanje, ali je politički bio "poen" za SNS, nakon što je istragom utvrđeno da kontakta nije bilo.

Svedočenje malog Sente

Krajem 2019. godine u javnost izlazi mali Senta, načelnik Odeljenja za narkotike beogradske policije Slobodan Milenković. Milenković, inače sin ličnog telohranitelja Slobodana Miloševića, u svedočenju pred kamerama Biroa MUP, rekao je da na njega nije vršen pritisak u slučaju "Jovanjica", te da ima punu podršku od ministarstva u radu na slučaju.

Iskaz u javnosti, međutim, bio je potreban nakon što je N1 objavila da je Milenković dao iskaz na poligrafu samo nekoliko dana ranije, u slučaju koji navodno nije povezan sa "Jovanjicom", ali mu je tajming bio simptomatičan. I to je, nekako, prošlo.

Pred tužiocem, Milenković će kasnije detaljno ispričati kako je došlo do hapšenja Koluvije. Inspektor je tokom saslušanja izjavio i da je policija prilikom pretresa na imanju pronašla i pušku za obaranje dronova, koja je koriščena radi bezbednosti imanja. Potom je dodao da mu nije poznato od koga su se čuvali, da li od policije ili nege druge službe. Nakon hapšenja Koluvije, kako je tvrdio inspektor, privedeni su i Zdravko Milošević i Stevan Holić koji su bili direktni distributeri proizvedene droge.

Rekao je, takođe, da je njegovo odeljenje od ranije znalo da se Koluvija bavi porizvodnjom marihuane.

Optužnica na više stotina strana

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Koluvije, a sud ju je potvrdio 10. juna. Optuženi su tokom saslušanja u tužilaštvu negirali krivično delo za koje se terete.

U optužnici se navodi da je grupu organizovao Koluvija, da je njegova uloga bilo obezbeđivanje i instaliranje opreme za uzgajanje kanabisa u veštačkim uslovima i opreme za uzgajanje lista, grana, cvetova, zatim opreme za sušenje, razmeravanje, vakumiranje, pakovanje opojne droge, kao i izdavanje naređenja ostalim optuženima, inače zaposlenim na ovom imanju.

Kao njegovi bliski pomoćnici, optužnicom su označeni Sergej Mrđa i Vladan Živojinović, koji su Koluvijina naređenja potom izdavali ostalim pripadnicima kriminalne grupe. Optuženi Živojinović imao je zadatak da kontroliše proizvodnju opojne droge, dok su ostali okrivljeni imali dužnost uzgajanja kanabisa, odnosno održavanje neophodne vlažnosti, temperature, svetlosti, zatim navodnjavanje, ali i ostale radnje neophodne za proizvodnju te biljke.

Živojinović je, kao agronom, vršio i proveru kvaliteta biljke.

Jedan od svedoka u ovom postupku, Aleksandar Trifunović, takođe radnik "Jovanjice", ispričao je tokom saslušanja da su zaposleni u firmi komunicirali preko posebne aplikacije "Razgovor", kako bi se sprečila industrijska špijunaža. Uglavnom su se preko nje dopisivali i kada su bili u inostranstvu. Ispričao je i da je preko te aplikacije najčešće komunicirao sa Predregom Koluvijom, oko toga da li je nešto urađeno ili nije, ali i oko finansija.

Šta dalje?

Optužnica se, međutim, nije bavila bočnim krivičnim delima i potencijalnim zloupotrebama koje su se iz "Jovanjice", tog kukavičjeg jajeta, izglegle.

Najpre, u njoj nema zaključaka o tome ko je Koluviji izdao tu lažnu ispravu MUP. Taj policijski funkcioner morao bi da odgovara. Takođe, tužilaštvo za organizovani kriminal nije se bavilo kreditiranjem "Jovanjice", odnosno činjenicom da je država, praktično, sama finansirala kriminal.

Slučaj je daleko od zastare, možda i dočeka drugačiji epilog.

Objavljeno: 28. jul 2020 | nova-rs, Tanja Milovanović, Mihailo Jovićević

 

Bogata tetka iz Kanade - otkud pare Vulinu (4)

Aleksandar Vulin Če Gevara

Kada je reč o aferama koje su jedna za drugom izazivale seizmičke potrese bivše Vlade, svakako prednjači ona oko kupovine stana ministra vojnog Aleksandra Vulina. Od pitanja odakle mu 205.000 evra u gotovini za kupovinu nekretnine na Zvezdari, preko identiteta misteriozne tetke iz Kanade koja ispod dušeka drži ovoliki novac i olako ga daje u pozajmicu, do toga kako je Vulin uopšte uneo novac u Srbiju, a da o tome ne postoji nikakav pisani trag i dan danas je velika misterija. I ovog puta od sudskih organa potpuno zapostavljena i zaboravljena.

Afera koja se u javnom žargonu odomaćila pod imenom Bogata tetka iz Kanade, krenula je onog trenutka kada je Aleksandar Vulin postao poslanik, dakle u maju 2012. godine, a o njenom toku javnost je uredno izveštavao KRIK.

Vulin i njegova supruga u julu 2012. godine zvanično postaju vlasnici stana na Zvezdari, koji su kupili od investitora Momčila Filipovića. Cena stana iznosila je 229.620 evra, plus parking mesto u istoj zgradi u vrednosti od 15.000 evra, dakle, ukupno 244.620 evra. U ugovoru koji su tada potpisali kupac i prodavac navedeno je i da je bračni par Vulin prvu ratu u iznosu od 40.000 evra uplatio 22. oktobra 2011. godine, te da se obavezuju da će ostatak isplatiti do 30. septembra iduće godine. U julu 2012, Ugovor o kupovini stana zvanično je overen u Prvom osnovnom sudu u Beogradu.

Menjanje iskaza

Kada je dve godine kasnije Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula pitanje porekla Vulinove imovine, tadašnji poslanik, a sada ministar, rekao je da je dan nakon overe ugovora, njegova supruga Nataša pozajmila 205.000 evra od svoje tetke Mire Milić iz Kanade, te da su oni istog dana novac isplatili prodavcu. Ministrova supruga Nataša kasnije je ispričala da je novac dala Filipoviću na ruke u prostorijama njegove firme.

U periodu od avgusta 2012. do septembra 2013, Vulin je najpre postavljen za direktora Kancelarije za Kosovo i Meohiju, a zatim i za ministra bez portfelja zaduženog za Kosovo u tadašnjoj Vladi Srbije. Naredne godine postaje i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Nedugo nakon ovog postavljenja Agencija za borbu protiv korupcije počinje da se bavi slučajem Vulinovog stana.

Vulin je u nekoliko navrata menjao iskaz. Na početku je tvrdio da je stan platio od prodaje imovine, a novinari KRIK-a otkrili su da je jedinu nekretninu koju je posedovao, jednosoban stan u Novom Sadu, Vulin dobio na poklon, a potom ga prodao bratu za 38.000 evra.

Kako ova suma nije činila ni šestinu novca koji je Vulin dao za kupovinu stana, bio je prinuđen da menja iskaz. Tada je u priču uključena tetka iz Kanade. Kao dokaz da je 205.000 evra pozajmio od tetke svoje supruge, Vulin dostavlja i priznanicu sa potpisom Nataše Vulin, na kojoj je pisalo da je primila novac i da je rok za vraćanje deset godina. Simptomatično, ali tetkinog potpisa na ovom papiru nije bilo.

Unosio malo po malo

Aleksandar Vulin - Aleksandar Vučić

Tada se cela stvar dalje komplikuje, jer nije bilo nikakvog pisanog traga oko toka ovog novca. Uprava za sprečavanje pranja novca nije pronašla da je 205.000 evra leglo na račun bilo Aleksandra Vulina, njegove supruge Nataše, bilo prodavca Momčila Filipovića. Da je ministar novac u zemlju uneo u gotovini, morao je da ga prijavi carini, međutim, ni to se nije desilo.

Vulin je zatim naveo da je stan isplatio dan nakon overe ugovora i dostavio još jednu priznanicu sa potpisom prodavca stana i adresom u Marbelji u Španiji. Ovaj put nedostajao je broj računa na koji je Vulin uplatio novac.

Na insistiranje novinara da objasni na koji način je uneo u zemlju 205.000 evra, Vulin je rekao nešto što će se svakako dugo pamtiti.

- "Ko vam kaže da je uneto u jednom komadu? Ko vam kaže da nije preneto 9.000 po 9.000 po zakonu?" - rekao je tada ministar i samo se još dublje zakopao u živo blato.

Da je ovo tačno, to bi praktično značilo da je čak 23 puta morao da putuje iz Kanade u Srbiju i donosi novac malo po malo. Osim što je nemoguće, ova izjava nije u skladu ni sa ostalim prikupljenim dokazima, jer je Vulin prijavio da je sumu za stan prodavcu uplatio kao celinu, a ne u delovima.

Zakazala tri tužilaštva

Opšta zavrzlama dalje se nastavlja u decembru 2015. godine kada je Agencija za borbu protv korupcije izveštaj o kontroli Vulinove imovine poslala Tužilaštvu za organizovani kriminal.

U junu 2017, Tužilaštvo za organizovani kriminal obustavilo je postupak protiv Vulina. Slučaj je godinu i po dana bio u tužilaštvu.

Službena beleška tužilaštva otkrila je neverovatne stvari, da na razgovor nije bio pozvan ni ministar Vulin, ni misteriozna tetka koja mu je navodno pozajmila novac. Policija i tužilaštvo ispitali su njegovu suprugu Natašu, investitora Momčila Filipovića i njegovog sina koji su potvrdili Vulinovu priču.

Tužiteljka Tamara Ristić koja je vodila slučaj utvrdila je da ministar nije zloupotrebio položaj i primio mito. Navela je i da je utvrđeno na koji način su Aleksandar i Nataša Vulin pribavili novac, iako oni nisu ponudili nijedan dokaz za to.

Na posletku, Tužilaštvo za organizovani kriminal se proglasilo nenadležnim tvrdeći da Vulin u trenutku kupovine stana nije bio funkcioner.

Da je to ključni dokaz za odbacivanje slučaja Vulin, moglo se naslutiti i posle izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o ovoj stvari.

- "Važan detalj je da je Vulin stan dobio u junu mesecu 2012. godine, a da je vlada formirana u avgustu 2012. godine. Dakle, mi smo ovim ustanovili da Vulin kao predstavnik vlasti nije ukrao ništa, ako su ove činjenice koje sam ja izneo precizne", rekao je Vučić.

U julu 2017. slučaj je prosleđen Prvom osnovnom tužilaštvu koje je proveravalo samo da li je Vulin prijavio stan, a pošto jeste i oni su obustavili postupak. U avgustu 2017. Agencija za borbu protiv korupcije izveštaj je poslala i Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, koje je takođe odlučilo da ne pokrene istragu.

Slučaj "Tetka iz Kanade" ovim je zvanično završen. Nikom ništa.

Objavljeno: 30. jul 2020 | nova-rs, Jelena Jelovac