Na sceni je simbioza vlasti, policije, pravosuđa i kriminalaca, pokazala su to i čuvene SKY i Anom aplikacije
Adisa Imamović 05 jun 2023
Još su nerazjašenjene okolonosti zaplijene 124 koligrama kokaina u kutijama banana u Širokom Brijegu. Sporne banane nitko nije preuzeo. Ovo nije prvi slučaj pokušaja krijumčarenja droge na ove prostore. Prije dvije godine u luci Ploče pronađeno je čak pola tone kokaina u kontejneru s voćem. Početkom ove godine u Kantonu Sarajevo, u bananama su proneđena 52 kilograma kokaina. Također prošle godine u Doboju je pronađeno 73 kilograma kokaina. Bosna i Hercegovina očito je primamljiva ruta za krijumčarenje droge, no jesu li policijske agencije spremne na ovakve izazove.
Dva dana nakon, mnogi bi rekli, historijske zaplijene kokaina u Širokom Brijegu, ni riječi iz kompanije koja je naručila banane. Iz MUPa Zapadnohercegovačkog kantona upućuju na SIPA. U SIPA kažu istražujemo, u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine čekaju izvještaj iz SIPA. Informacije čekaju i građani, jer evidentno je da je riječ o značajnom porastu ilegalnih aktivnosti koje se prelamaju preko Bosne i Hercegovine.
U razbijanje narko-kartela na tzv. balkanskoj ruti, sve više su uključene međunarodne agencije, Eurpol, Interpol, FBI. Mafija, kaže nekadašnji prvi čovjek beogradske policije, Marko Nicović, ima dobre veze s ovdašnjom policijom, pravosuđem ali i vladajućim strukturama. Bez međunarodne pomoći, nema ni hapšenja, stava je.
U Bosni mafija koristi procep, odnosno prazan prostor između kantona, Federacije, Republike Srpske i oni se izuzetno dobro povezuju bez obzira na versku, nacionalnu ili političku pripadnost, afinitete ili simpatiju. Oni imaju samo jedan cilj, novac i moć - kazao je Marko Nicović, član Svjetske asocijacije šefova policija.
A da je na sceni simbioza, vlast - policija - pravosuđe - kriminal, pokazala su čuvene Sky i Anom aplikacije, dokazi su vodili, među ostalima upravo do policijskih inspektora, pojedinih sudija, ali i državnih tužilaca, savjetnika političara do samih političara, među kojima je i sarajevski načelnik Ibrahim Hadžibjarić. No pitanje je, koliko bi se sve dogodilo bez učešća Europola.
Dok se nije počelo tako raditi curilo je na sve strane, ne prema novinarima kao što sam ja, curilo je prema onima koji su u kriptama, u Sky aplikaciji, trgovalo se time, manipulisalo se time maksimalno - kazao je Slobodan Vasković, istraživački novinar.
Zemlje regije pak nisu krajnji korisnici kokaina. Prema Izvještaju Evorpskog centra za praćenje droga, ovdje se najviše konzumira kanabis. A kada je riječ o kokainu, uglavnom je rezervisan za bogatije slojeve, te se najčešće konzumira na ljetovalištima u Crnoj Gori i ski centrima na Jahorini. Ono što je pak izneseno u prošlogodišnjem Izvještaju je kako su kriminalne mreže sa Zapadnog Balkana postale ključni akteri na tržištu droge u EU. Vjeruje se kako se kokain prvenstveno krijumčari iz različitih dijelova Južne Amerike.
Posljednjih godina ključne kontakt tačke za Balkan su, smatra nekadašnji policajac Nicović, luke u hrvatskoj Rijeka, Ploče, Drač u Albaniji, Bar u Crnoj Gori. Jer tu su mafijaši izračunali, kaže Nicović, da je vrlo lako korumpirati carinike i policajce. A nije tolika ni tehnička opremljenost samih carina za kontrolu tereta.
Balkan je ruta na kojoj se prepliću kokainski, heroinski i putevi sintetičke droge, a nadovoljnu i neiskrenu saradnja policije, kriminalci vješto koriste. Saradnja s međunarodnim faktorima je ključna, smatraju mnogi. Bez nje nema borbe s organizovanim kriminalom u regiji.
Posljednja hapšenja, zaplijene velikih količina droge, pokazatelj su toga da proces postaje nezaustavljiv. Narko karteli bilježe milionske gubitke na ovdašnjem terenu, a mnogi strepe da su sljedeći.
Objavljeno: 28 avg 2023 | n1info-ba