Hronika - ŠVERC DROGE I ORUŽJA Kriminalci iz BiH naređenja dobijaju iz zatvora u Italiji
• Polovina najopasnijih kriminalnih mreža bavi se trgovinom drogom kao svojom osnovnom djelatnošću. Ostale oblasti kriminala uključuju prevaru, imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima
10 apr 2024 srpskainfo-com
Dio kriminalaca iz BiH koji švercuju drogu i oružje naređenja dobija ni manje ni više nego iz zatvora u Italiji. To se može zaključiti iz najnovijeg izvještaja Europola o prijetnjama EU od organizovanog kriminala, gdje je detaljno opisano kako funkcionišu kriminalne mreže u BiH, zemljama regiona, pa i šire.
Vođa kriminalne mreže koji je povezan sa regionom zapadnog Balkana i dalje upravlja kriminalnim aktivnostima iz svoje zatvorske ćelije u Italiji. Vjeruje se da redovno šalje naredbe i uputstva svojim podređenima po pitanjima koja se odnose na trgovinu drogom i oružjem. Kriminalna mreža je aktivna u Belgiji, Holandiji, Italiji, Njemačkoj, Hrvatskoj, Sloveniji i BiH - istaknuto je u izvještaju Europola.
U izvještaju se, pritom, navodi da je nekoliko kriminalnih mreža, sastavljenih od članova porijeklom iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije, umiješano u krijumčarenje velikih razmjera, uključujući finansiranje i distribuciju kokaina iz Južne Amerike na različite evropske destinacije i šire.
Ni to, međutim, nije vrh ledenog brijega, jer ima i kriminalnih grupa koje se sastoje od članova više nacionalnosti, a one često djeluju u državama članicama EU dok održavaju bliske veze sa svojim regionima porijekla van EU. Zajedničko su im, dodaje se, kultura, jezik i istorija.
Ove mreže često kombinuju članstvo iz različitih zemalja zapadnog Balkana i često su usredsređene na srpske državljane. Među njima su državljani Albanije, Belgije, BiH, Hrvatske, Holandije, Njemačke, Crne Gore, Slovenije i Turske. Njihova glavna kriminalna djelatnost je trgovina drogom, prvenstveno kokainom i kanabisom, a u manjoj mjeri sintetičkim drogama i heroinom - dodaje se u izvještaju.
Takođe se, kako je istaknuto, bave i organizovanim imovinskim kriminalom, švercom duvana i trgovinom ljudima za seksualnu eksploataciju.
Prije svega posluju u Belgiji, Kolumbiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Holandiji i zemljama zapadnog Balkana. Za neke kriminalne mreže ne postoje posebni obrasci u smislu nacionalnog sastava - upozorio je Europol.
Stručnjaci kažu da se region Balkana nalazi na krijumčarskoj ruti, koja se obično zove zapadnobalkanska krijumčarska ruta.
Balkan graniči sa državama EU i praktično je najbliži put da se ubacuje sve to što organizovane kriminalne grupe mogu ponuditi. U najvećem obimu to je droga i u zadnje vrijeme tu je krijumčarenje migranata i onda i krijumčarenje oružja. Prije svega to je zbog položaja. Pritom, raspadom bivše Jugoslavije ostali su kontakti od tih kriminalaca, a u zadnjim godinama imamo neke nove generacije, nove kriminalne grupe koje održavaju te kontakte - rekao je za Nezavisne novine stručnjak za bezbjednost Safet Mušić.
Pogotovo je to bilo vidljivo, podsjeća on, kada su raspakovane aplikacije Skaj i Anom.
Vidljivo je da sve organizovane kriminalne grupe, nevažno da li su iz Srbije, Crne Gore ili BiH, odlično sarađuju. Uglavnom nema neke veće zapljene droge, a da nisu umiješane regionalne kriminalne grupe. Vidljivo je da albanske kriminalne grupe imaju poseban način rada i tu nema neke saradnje, ali isto tako je vidljivo da one ne prave probleme jedna drugoj, ne računajući dva kotorska klana - pojasnio je Mušić.
Europol, između ostalog, ukazuje da najopasnije kriminalne mreže imaju tendenciju da se specijalizuju za jedan ključni kriminalni posao i djeluju sa velikim stepenom nezavisnosti.
Polovina najopasnijih kriminalnih mreža bavi se trgovinom drogom kao svojom osnovnom djelatnošću. Ostale oblasti kriminala uključuju prevaru, imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima. Ove kriminalne aktivnosti imaju ozbiljan uticaj na EU i njene građane - navodi se u izvještaju Europola.
U jednoj od većih akcija Europola, u kojoj je učestvovala i BiH, u novembru 2023. godine uhapšeno je 566 osoba širom Evrope zbog niza krivičnih djela, uključujući i šverc oružja i droge.
Oko 626 kilograma kokaina, te skoro 300 kg kanabisa, heroina i stabljika marihuane zaplijenjeno je tada širom Evrope.
U okviru akcije na području BiH uhapšeno je 36 osoba ili je prema njima preduzeta druga mjera kojom je osobi ograničeno kretanje - saopšteno je tada iz Nacionalne zajedničke kontakt tačke BiH za saradnju sa Europolom.
Među uhapšenima u BiH bilo je stranaca, ali i državljana BiH, a oni su uglavnom hapšeni zbog droge i oružja.
Objavljeno: 10 apr 2024 | srpskainfo-com