Kada POLITIČKE VEZE i nacionalni interes postanu važniji od pravde
• Činjenica da se iste osobe u jednoj državi u regionu tretiraju kao bjegunci, dok su u drugoj zaštićeni građani, decenijama ozbiljno narušava vladavinu prava. Zemlje regiona VJEČNO UTOČIŠTE bjeguncima sa međunarodnih potjernica: Kada POLITIČKE VEZE i nacionalni interes postanu važniji od pravde
• 28 mar 2025 srpskainfo-com, Nikola Morača
Često se čini da su političke veze i nacionalni interesi važniji od pravde, a ovakva praksa ne samo da podriva povjerenje građana u institucije već i šalje poruku da se kriminal isplati, pod uslovom da imate pravo državljanstvo i dobre veze.
Drugim riječima, bjegunce koji imaju jake veze apsolutno ništa ne sputava da pobjegnu u neku od zemalja regiona i nastave svoj život kao da se ništa nije dogodilo, ne obazirući se što je za njima raspisana međunarodna potjernica.
Ono što je nephodno imati, jeste državljanstvo zemlje u koju se planira bijeg, ostalo je sve već sređeno.
Brojni su primjeri koji ukazuju na ozbiljne izazove s kojima se suočavaju pravosudni sistemi zemalja bivše Jugoslavije u borbi protiv kriminala i korupcije.
Nedostatak efikasne regionalne saradnje i pravnih mehanizama omogućava bjeguncima da izbjegnu pravdu prelaskom u susjedne države.
Pravosudni vakuum omogućava bjeguncima da iskorištavaju pravne rupe u sistemima BiH, Hrvatske i Srbije, što podstiče nekažnjivost i obesmišljava međunarodne potjernice. Primjera je previše, a ovo su samo neki od njih.
Zoran Galić

Bivši direktor Granične policije BiH i bivši zamjenik direktora Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, osumnjičen je u akciji "Kings" vezanoj za šverc cigareta.
Nakon dojave o istrazi, ilegalno je prešao granicu i pobjegao u Hrvatsku kako bi izbjegao hapšenje u BiH.
Ante Jelavić

Bivši član Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ BiH, osuđen je na 10 godina zatvora zbog kriminala u "Hercegovačkoj banci". Prije izricanja presude pobjegao je u Hrvatsku, gdje i danas boravi.
Zdravko Mamić

Zdravko Mamić, bivši šef Dinama, pravosnažno je osuđen u Hrvatskoj na 6,5 godina zatvora zbog finansijskih malverzacija. Međutim, zahvaljujući državljanstvu BiH, izbjegao je izručenje i nastavio živjeti u Međugorju.
Ovaj slučaj izazvao je napetosti između BiH i Hrvatske, a iako je Hrvatska tražila njegovo izručenje, sud u BiH je odbio jer domaći zakon ne dozvoljava ekstradiciju bh. državljana. Slučaj je pokazao koliko su pravosudni sistemi u regionu nekoordinisani i kako pojedinci lako koriste rupe u zakonima.
Novak Đukić

General Vojske RS Novak Đukić pravosnažno je osuđen u BiH na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina - granatiranja Tuzlanske kapije 25. maja 1995. godine, kada je ubijena 71 osoba, mahom mladi ljudi. Umjesto da odsluži kaznu, Đukić je napustio BiH i sklonio se u Srbiju prije nego što je presuda postala izvršna. Srbija ga odbija izručiti BiH, uz objašnjenje da njeni zakoni ne dozvoljavaju izručenje svojih državljana.
Milomir Savčić

Nekadašnji predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, optužen za ratne zločine.
Nestao je prije dvije godine i vjeruje se da se krije u nekoj od zemalja regiona, odnosno Srbiji.
Branimir Glavaš

Branimir Glavaš, bivši hrvatski general i političar, osuđen je u Hrvatskoj na osam godina zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine. Međutim, prije nego što je presuda postala pravosnažna, pobjegao je u BiH i zatražio državljanstvo, što mu je omogućilo da izbjegne izručenje Hrvatskoj.
Nakon što mu je Vrhovni sud Hrvatske smanjio kaznu na sedam godina, vratio se u Hrvatsku, gdje je odslužio samo dio kazne, a zatim je oslobođen. Kasnije mu je Ustavni sud Hrvatske ukinuo presudu i naložio novo suđenje, što je dodatno razvuklo cijeli postupak.
Branimir Glavaš je još jedan primjer kako pravosudni i politički sistemi u regionu omogućavaju izbjegavanje pravde. Njegov slučaj pokazuje kako se zakoni mogu manipulisati kako bi optuženi izbjegli kaznu, čak i kada postoje pravosnažne presude.
Ivica Mišković

Ivica Mišković prvostepenom presudomo osuđen je u osnovnom sudu u Banjaluci na četiri godine zatvora zbog zlostavljanja djevojčice.
Na dan izricanja presude, Mišković je pobjegao iz suda u Banjaluci. Trenutno se nalazi u Hrvatskoj koja nema namjeru da ga izruči BiH.
Objavljeno: 28 mar 2025 srpskainfo-com, Nikola Morača