Nečastivi u Potočarima - kako je Ćamil Duraković lijepo dočekao Dodika u Srebrenici
Ćamil Duraković o detaljima razgovora s Miloradom Dodikom
16. apr 2015. godine - prvi put, zvanično, u Srebrenici je bio predsjednik RS Milorad Dodik. Neočekivano za sve u Memorijalnom centru Potočari je položio cvijeće i poklonio se žrtvama genocida.
Načelnika opštine Srebrenica, Ćamila Durakovića, nakon što su se slegli utisci, pitali smo kako gleda na posjetu predsjednika RS Milorada Dodika Srebrenici? Hoće li nakon ovog doći do nekog preokreta ili poboljšanja odnosa na relaciji, lokalna vlast Srebrenice i entitetska iz Banjaluke? Dosadašnji odnosi, slobodno se može reći, bili su vrlo loši.
Znajući gospodina Dodika, njegove političke i medijske nastupe iz prošlosti, ja sam fasciniran da on ovdje nije došao sa pozicije pokazivanja političkih mišića i odnosa koji bi mogli krenuti u krivom smjeru. Informaciju da ga dočekam u Memorijalnom centru u Potočarima dobio sam 10 minuta prije nego što će on helikopterom sletjeti u Bratunac. Ja za to nisam znao ranije. To nije bilo u zvaničnom protokolu. Bio sam zatečen jer sam planirao sastanak i razgovor u zgradi opštine o aktuelnoj političkoj i ekonomskoj situaciji kako je i bilo najavljeno. Danas mediji različito špekulišu, ali ja mislim da je ovo njegov veliki i hrabar korak, imajući u vidu koliki on teret danas nosi od strane drugih političkih opcija, posebno iz reda srpskog naroda, jer će ga vjerovatno za to osuditi. Posjeta Memorijalnom centru i polaganje cvijeća bilo da je politička odluka, političko-manipulativna, ljudska, moralna ili lažna, ona je sigurno veliki korak. On je došao javno, snimale su ga kamere kako ulazi u Memorijalni centar na čijoj kapiji piše "Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995 godine - kaže Ćamil Duraković i nastavlja:
Posjeta predsjednika RS Milorada Dodika Memorijalnom centru u Potočarima iznenadila je sve.
Danas su reakcije različite. Prvo, današnje vrijeme je dalo prostora svakom da bude kritičar. Imate neke budale koje ne smiju izaći pred narod ili u društvo. Sjede u nekim mračnim sobama i šalju komentare internetom. Jedni pljuju njega, pljuju mene što sam ga primio, šalju neke besmislene poruke.To je primitivno za institucionalni odnos načelnika opštine i predsjednika jednog entiteta. Ja sam pokušao biti dobar domaćin, a dobio sam čak kritike u smislu, treba ga natjerati da prizna genocid pa onda pustiti tamo. To je pogrešan koncept. Genocid ne priznaje predsjednik entiteta. Genocid je norma međunarodnog prava koji dokazuje Međunarodni sud svojom presudom. Nije relevantan predsjednik ni jedne države da prihvata, negira ili odbija jel presuda je konačna stvar koja se ne odbija. To isto kao da vas osude za vožnju u pijanom stanju i vi kažete ja to negiram i ne prihvatam kaznu.
Cvijeće žrtvama genocida bez trobojke
Ćamil Duraković nam ukazuje još na jednu zanimljivost prilikom dolaska Milorada Dodika u Memorijalni centar:
Po mom mišljenju Dodikov čin dolaska, pa čak šta više toliki senzibilitet njegovog kabineta, da su sa zvaničnog vijenca skinuli trobojku koja je oficijelna zastava RS da ne bi povrijedili dignitet žrtava i osjećanja njihovih porodica, veliki je korak naprijed. Ja sam imao mnogo sukoba sa tom osobom od 2007. godine. Direktnih, ličnih, političkih sukoba, nazovite ih kako hoćete ali u meni je to nešto probudilo. Pazite, stojim pored tog čovjeka pred momorijalnim kamenom. Ja učim Fatihu, on je položio cvijeće i na kraju se naklonio. Bez obzira kakva to odluka bila, ona ima svoju cijenu. To je ono što ja cijenim - da je bio spreman da sve ove današnje kritike prihvati - kaže Duraković.
Ćamil Duraković dalje nam otkriva da je primjetio kako Dodik ne želi da ga podsjećaju na ranije izjave na primjeru susreta sa direktorom Memorijalnog centra, Mersedom Smajlovićem i predsjednikom Upravnog odbora Memorijalnog centra Sadikom Ahmetovićem. Mersed Smajlović je tada rekao:
Gospodine Dodik mi smo pročitali onu vašu nedavnu izjavu da je Srebrenica najveći kukavičluk i udarac za srpstvo...
Dodik ga je prekinuo odgovarajući:
Pustite to, to je visoka politika. Šta ja vama mogu konkretno pomoći..?", priča dalje Ćamil Duraković i dodaje: "To za mene nije politikanstvo. Ja sam došao da odam počast žrtvama. Žao mi je svih žrtava. Čak je odbio da daje izjave za medije da se ne bi se posvađali u startu, do čega bi vjerovatno došlo da su predstavnici medija počeli postavljati pitanja.
Pojedini analitičari u BiH bili su u prvi mah šokirani Dodikovim iznenadnim potezom da posjeti Potočare, ali je većina njih mišljenja da se radi o smišljenom političkom potezu.
DW: Kako su tekli razgovori u vašem uredu? Jesu li teme unaprijed bile dogovorene?
Sve se odvijalo s respektom. Sa njim su bila tri ministra iz čijih su resora bila pitanja o kojima smo razgovarali. Bezbjednost, poljoprivreda, ekonomski razvoj i problemi građenja. Tu je Guber banja bila u prvom planu. Vidio sam spremnost sa druge strane da se odmah rješava ono što bi smo tražili", kaže Ćamil Duraković i ilustruje sam tok razgovora prepričavajući jedan detalj: "Ja kažem, predsjedniče sramota je da opština Srebrenica toliko bude ignorirana od strane institucija RS oko nekih stvari koje su zajedničke za sve njene građane. Regionalni put kojim upravlja Direkcija za puteve RS od Srebrenice do Zelenog Jadra je u katastrofalnom stanju i mislim da je to sramota, jer je to potreba svih građana. Samo me pitao šta tu treba uraditi i koliko je put dugačak. Kad sam to rekao, on je odmah nazvao direktora Direkcije za puteve i evo već me danas zovu iz firme koja je izvođač radova za tu direkciju da radovi krenu. To je za mene pragmatizam, htio to neko prihvatiti ili ne. Sanitetsko vozilo za prevoz oboljelih na dijalizu nam je neophodno, imamo desetak takvih pacijenata. Odmah je rekao da će njegov kabinet finansirati to i danas se krenulo u realizaciju. Čim sam pomenuo da se ne realizuju odluke o učešću u finansiranju komemoracije, izdao je nalog da se obilježavanje 20 godišnjice pomogne sa 50.000 maraka - kaže Ćamil Duraković.
On ne može kupiti nečiju naklonost ali uvjeren sam da mu to nije ni bio cilj. On nije došao da mu se aplaudira. Očito je došao radi sebe, koliko sam ja primjetio, jer ne želi se uopšte dotaći te teme u smislu da ne bi izgledalo kako nešto manipuliše. Očito je da je politika, koju on u ovom momentu zastupa, nešto što je suprotno onom što je uradio kao čovjek. Kao čovjek se, po mom mišljenju, pokazao kao jedna ljudska dimenzija, što ne znači da se ne bih s njim sutra potukao kad bi ponovo narušio dignitet žrtava. Mislim da je ono što je uradio u Potočarima Dodikov hrabar korak, koji može ili da ga politički skupo košta ili da ga napravi zvijezdom. U kom će to smjeru ići ostaje da se vidi - kaže za DW načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković.
Plan za koji nije znala javnost Srebrenice
Ćamil Duraković otkriva i nešto o čemu javnost do sada nije znala:
Sve o čemu smo ovdje razgovarali bilo je precizno i konkretno. Dotakli smo se Guber banje, naknade za potopljeno zemljište od Hidroelektrane "Bajina Bašta" i još nekih stvari na kojima želimo blisko raditi da ih otklonimo.
Otklonili smo još jedno, za nas veoma važno pitanje, o kojem se nije mnogo govorilo u javnosti. Naime, bilo je nekih pokušaja da se naše popularno i zaštićeno lovište "Sušica", koje je do rata bilo okosnica lovnog turizma Srebrenice, pripoji šumskom gazdinstvu u Višegradu. Ja sam tu drsko reagovao i ministru poljoprivrede rekao: "To ne možete uraditi pa i po cijenu da mi to fizički branimo jer nikakva prekrajanja, pripajanja dijelova naše opštine nećemo dozvoliti".
Dodik je ovo prihvatio i dogovoreno je da se to za početak proglasi parkom prirode čija bi uprava preduzeća bila u Srebrenici kojom bi smo mi upravljali.
Dodik je na dan posjete Potočarima uputio Narodnoj skupštini Republike Srpske tekst Deklaracije o priznavanju genocida nad Јermenima od 1915. do 1917. godine, te predložio njeno usvajanje na prvom narednom zasjedanju.
DW: O problemu naknade za potopljeno zemljište, klučnom za dalji razvoj Srebrenice, Dodik je izjavio da će razgovarati sa Vučićem ali i otvario mogućnost da Srebrenica i druge zainteresovane opštine, podnesu direktnu tužbu protiv Srbije, što do sada nije bilo moguće, jer se ovo smatralo problemom međudržavnog nivoa. Isto tako značajan je i problem pokretanja Banje Guber koja je i ranije bila jedan od nosilaca razvoja Srebrenice. Šta je tu konkretno dogovoreno?
Ostalo je da to nije politički problem već su više u pitanju pravila, procedure i nadležnosti. Kako se već duže vremena spor nalazi na sudu, očekujemo da se to pitanje okonča do kraja aprila kada bi sud trebao donijeti konačnu presudu. Optimista sam da će se u ovoj godini i sa Banjom Guber u Srebrenici desiti krupne, pozitivne stvari - kaže Ćamil Duraković.
Mladena Ivanića očekujem 11 jula u Potočarima
DW: Šta mislite o tome zašto je do posjete Milorada Dodika došlo baš sada? Da li je posjeta najavljena, prije ili poslije njegove izjave beogradskoj "Politici", u kojoj prema njegovim riječima, Srebrenica traži "jedan novi pristup i novo ispitivanje realnosti, koju bi svi prihvatili".
Posjeta je iz Dodikovog kabineta najavljena zvanično kao redovna u okviru aktivnosti i posjeta predsjednika RS, još prije nekoliko mjeseci. To se desilo mnogo, mnogo ranije od te izjave. Dva puta je odlagana zbog vremenskih nepogoda što je on i napomenuo. Ja nisam znao da će posjetiti Potočare. Otkud i zašto baš sad, vjerujte da to samo on zna. Po mom mišljenju možda je ovo njegov pokušaj odgovora na stanje gdje je on i (SNSD) danas upravo ono što su ranije bili ovi partneri i koalicije iz RS-a. Danas je očito SDS mnogo bliži Međunarodnoj zajednici nego što je SNSD. On je po mom mišljenju ovim opalio dobar šamar Savezu za promijene koji sada ima dvije opcije ili da krene na njega, kao na izdajnika, ili da učini istu stvar da bi došli u neki politički balans. Evo ja očekujem u najmanju ruku da bar Mladen Ivanić 11. jula dođe u Potočare - kaže Duraković i zaključuje:
Sve u svemu ja ovo sve ne bih mnogo ni glorificirao. Ono što smo dosad imali je da apsolutno nismo imali nikakve saradnje. Napravili smo jedan korak naprijed. Vidjet ćemo u narednom periodu kako će to ići dalje. Ako uspješno inplementiramo ove tri krupne stvari o kojima smo govorili onda vjerujem da je spremnost RS, Vlade i predsjednika da se Srebrenici pomogne u procesima boljeg sutra i nadam se da će tako biti - kaže na kraju u razgovoru za DW, načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković.
Objavljeno: 16. apr 2015 | dw-com Marinko Sekulić