Likvidacija usred Bruxellesa: Udbine ubojice osuđene na doživotni zatvor, jednog će se mnogi sjetiti po bijegu iz Splita
• Enver Hadri je ubijen u Bruxellesu 25. veljače 1990. godine oko 16:30 sati. Upucan je dok je autom stao na crveno svjetlo na semaforu, a pucalo se iz auta u kojem su bile četiri osobe. Hadri je tada u institucijama Europske unije i u drugim međunarodnim institucijama pružao dokaze o kršenju ljudskih prava Albanaca na Kosovu
• 29 jan 2025 slobodnadalmacija-hr, Augustin Palokaj/JL
Nakon punih 35 godina porotni sud u Bruxellesu je rasvijetlio političko ubojstvo, počinjeno po naredbi Udbe, koje je potreslo Bruxelles.
Porota od 12 članova je prvo u utorak, 28. siječnja, proglasila krivima, a u srijedu izrekla kaznu doživotnog zatvora Veselinu Vukotiću i Andriji Draškoviću. Prema pisanju belgijskih medija, Vukotić bi sada trebao biti 72-godišnjak, a Drašković 60-godišnjak, oboje državljani Srbije. Sud je naredio njihovo uhićenje, ali teško da će do toga doći dok su na teritoriju Srbije, prenosi Jutarnji.
Drašković je svojevremeno uhićen u Hrvatskoj po tjeralici Belgije, ali je uspio pobjeći iz Splita dok je čekao odluku o izručenju Belgiji. Taj bijeg se dogodio 2015. godine, a godinu dana kasnije on je, uz još dvoje osumnjičenika, kažnjen u Belgiji u odsustvu na doživotnu kaznu. O bijegu iz Splita je tada pisao i Jutarnji list.
Uz Draškovića i Vukotića, 2016. godine doživotnu kaznu u Belgiji je dobio i Božidar Spasić, inspektor Udbe. Vukotić i Drašković su iskoristili pravo tražiti ponovno suđenje jer je proces 2016. godine održan u odsustvu. Ponovljeni postupak je održan tijekom protekla tri tjedna, a porota je došla do istog zaključka, da su oni krivi, i dodijelili su im maksimalnu kaznu.
Hadri čekao na semaforu
Enver Hadri je ubijen u Bruxellesu 25. veljače 1990. godine oko 16:30 sati. Upucan je dok je autom stao na crveno svjetlo na semaforu, a pucalo se iz auta u kojem su bile četiri osobe. Hadri je tada u institucijama Europske unije i u drugim međunarodnim institucijama pružao dokaze o kršenju ljudskih prava Albanaca na Kosovu.
Postupak je protiv njih vodio državni tužitelj, a kao oštećena strana bila je i obitelj Envera Hadrija. Teuta Hadri, 48-godišnja pravnica, je godinama ustrajala na pravdi za ubojstvo njezinog oca. Izrazila je zadovoljstvo presudom i nazvala to pobjedom za sve žrtve zločinačkog režima. Ona je imala tek 13 godina kada joj je otac ubijen, a sada ima točno onoliko godina koliko je imao njezin otac u trenutku likvidacije.
Odvjetnik obitelji Hadri, Sokol Vlhajen, rekao je kako nema sumnje da su osuđene osobe krive jer je dva puta porota od 12 članova došla do istog zaključka, a to je da postoje uvjerljivi dokazi da su oni krivi i da su za takvo teško ubojstvo dobili doživotni zatvor.
Tijekom postupka, prema ovom odvjetniku, izneseni su i materijalni dokazi koji potvrđuju tko je naručio, a tko izvršio spomenuto ubojstvo. Ovaj slučaj dokazuje kako je tajna služba bivše Jugoslavije koristila i pripadnike podzemlja i organiziranog kriminala za likvidaciju političkih disidenata.
"Ubojstvo kao dokaz"
Srđan Cvijić, autor iz Beograda koji priprema knjigu o političkim ubojstvima u Bruxellesu, rekao je za Radio Slobodna Europa da je ovo, uz slučaj Perković i Mustač za ubojstvo Đurekovića, rijetki primjer rasvjetljavanja ubojstava Udbe po Europi.
Ovom presudom se konačno stavlja točka na ovo političko ubojstvo izvršeno prije točno 35 godina. Pored slučaja ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Münchenu 1983. godine (za koje su na dugogodišnje kazne zatvora osuđeni Zdravko Mustač i Josip Perković, bivši pripadnici hrvatske republičke Službe državne sigurnosti iz vremena SFRJ), ubojstvo Envera Hadrija predstavlja jedan od rijetkih slučajeva u kojima je pred sudom dokazano da je jugoslovenska UDBA ubijala svoje političke protivnike u inozemstvu - kaže Cvijić.
Objavljeno: 29 jan 2025 slobodnadalmacija-hr, Augustin Palokaj/JL
Bivši obavještajac i redovni gost Marićevih emisija u Briselu osuđen na doživotni zatvor
• Spasić je za srbijanske medije kazao da je to "bajata vijest" i da ga "baš briga za presudu koju je objavio neki šiptarski sajt"
• 07 jan 2025 faktor-ba, The Brissels Times
Sud u Briselu u srijedu navečer osudio je na doživotne kazne zatvora trojicu počinilaca atentata na Envera Hadrija.
Veselin Vukotić i Andrija Drašković u utorak su proglašeni krivim započinjenje zločina, a Božidar Spasić za njegovo naređenje, javio je The Brussels Times.
Enver Hadri, predsjednik Komiteta za odbranu ljudskih prava na Kosovu, ubijen je u svom automobilu dok je zaustavljen na crvenom semaforu u Saint-Gillesu 25. februara 1990. godine.
Profesionalne sudije i dvanaest porotnika trojici osuđenih nisu priznali nikakve olakšavajuće okolnosti, osudivši ih sve na doživotni zatvor, što je maksimalna kazna.
Dana 25. februara 1990. godine, oko 16 sati Enver Hadri je bio za volanom svog automobila, zaustavljen na crvenom svjetlu, kada se drugo vozilo zaustavilo pored njega.
Suvozačev prozor ovog vozila se spustio, a začuli su se i pucnji, prema riječima nekoliko svjedoka. Enver Hadri (49), pogođen je metkom u glavu i umro.
Istraga, koja je trajala nekoliko godina, zaključila je da se radilo o političkom atentatu, koje su naručile obavještajne službe bivše Jugoslavije, uz logističku pomoć beogradskog podzemlja.
Božidar Spasić srbijanski je pravnik i obavještajac, bivši pripadnik Službe državne bezbednosti (SDB), u kojoj je proveo 14 godina.
Poznat je kao redovan gost emisija kontraverznog novinara Milomira Marića. Spasić je za srbijanske medije kazao kako je to "bajata vijest".
Ja niti sam obaviješten o suđenju niti sam bio na suđenju niti sam ikada primio tu optužnicu. Samo sam vidio da je to proces bio po privatnoj tužbi kćerke tog teroriste Envera Hadrija. Dakle, ovu vijest je sada objavio jedan šiptarski sajt iz Belgije.
Koliko sam čuo po zakonima Belgije nije dozvoljeno suđenje u odsustvu. Bilo kako bilo, pošteno da vam kažem, baš me briga za tu presudu - rekao je Spasić za Informer.
Objavljeno: 07 jan 2025 faktor-ba, The Brissels Times