NATO - CSTO

Bloomberg: BiH kao teren za nadmetanje Rusije i NATO

• NATO savez je "potisnuo Rusiju" u borbi za utjecaj u evropskom "nekada komunističkom" istoku već jednom ove godine, a sada je "bacio oko" na BiH, navodi ugledni list Bloomberg

Nakon što je prihvaćeno NATO članstvo za Crnu Goru, savez se okrenuo prema BiH, "zemlju u kojoj je inicirao svoju prvu vojnu operaciju 1995 godine," piše list.

- "Mada je NATO intervencija pomogla da se zaustavi borba između Muslimana, Srba i Hrvata - u kojoj je barem 100,000 ljudi poginulo krvavim raspadom Jugoslavije - tenzije među etničkim grupama su ostale sa rizikom da bi mogle prekipjeti."

Ali list navodi da su te tenzije "još više porasle prošle sedmice," kada su ministri vanjskih poslova NATO saveza obnovili program "koji je bio u zastoju već jedno desetljeće," Akcioni plan za članstvo (MAP).

- "Dok mnogi bosanski Muslimani i Hrvati žele jaču vezu sa NATO savezom, većina Srba, kao i njohov vođa, Milorad Dodik, to intenzivno odbijaju."

Opisujući ga kao saveznika Vladimiru Putinu, Bloomberg je citirao Dodikovu nedavnu izjavu u kojoj je rekao da neće podržati nikakvo pristupanje BiH u bilo koji vojni savez, uključujući NATO.

Ali Bloomberg je citirao i bošnjačkog člana Predsjedništva, Šefika Džaferovića, koji je rekao da je članstvo u NATO savezu među najvažnijim ciljevima vanjske politike BiH za narod iz kojeg on dolazi.

List je naveo također da je Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva, rekao da je članstvo prioritet, ali i da je on podsjetio na to da je bivši srpski član Predsjedništva, Nebojša Radmanović, pružio podršku MAP-u 2009. godine.

Bloomberg je citirao Dodikovu izjavu u kojoj je rekao da Republika Srpska tada nije razmišljala o članstvu u NATO savezu, ali da se geopolitička situacija od tada promjenila.

- "NATO se nada da će pridobiti više članova na Balkanu, gdje se bori za uticaj sa Rusijom, koja se protivi tome da se zapadni vojni savez proširi u njen prijašnji prostor uticaja. Nekadašnje jugoslovenske republike, Slovenija, Hrvatska i Crna Gora su već postale članice, a Makedonija je pozvana u savez u julu."

Bloomberg je u svom članku opisao strukturu BiH, nazivajući državnu, centralnu vladu "slabom", u kojoj opsturisano "donošenje odluka, ekonomski razvoj i politička harmonija" i gdje se etničke grupa svađaju oko raznih tema, "od raspodjele buđeta, do toga koje će zastave biti postavljene kad se sastaju."

List navodi primjer Dodikovog odlaska sa PIC sjednice prošle sedmice zbog nedostatka RS zastave u prostoriji. Bloomberg navodi i historijske razloge za Dodikovo protivljenje jačanju odnosa sa sa NATO savezom.

- "NATO je bombardovao Bosanske Srbe posljednje godine rata u Bosni, nakon što su oni okupirali Muslimansku enklavu Srebrenicu i pobili oko 8,000 muškaraca i dječaka," navodi list.

Još jedan razlog koji list navodi je NATO bombardovanje Srbije 1999. godine tokom vojnog konflikta na Kosovu.

- "Ranije ovog mjeseca, ruski Ministar Vanjskih Poslova Sergei Lavrov je optužio NATO i Evropsku Uniju da 'ubrzavaju svoje napore da osvoje region' i da daju državama 'lažni izbor' da moraju ili da se pridruže Rusiji ili zapadu."

List navodi i da je Generalni Sekretar NATO Saveza, Jens Stoltenberg, rekao da bi savez volio vidjeti pristanak za više mjera potrebnih za moguće članstvo.

- "Sada je do Bosne i Hercegovine da odluči da prihvati ovu ponudu," rekao je Stoltenberg, navodi Bloomberg.

Objavljeno: 14. dec 2018 | vijesti-ba