Marko Milošević i Naser Orić

Naser Orić čuvao Marka Miloševića

Orić čuvao i Marka Miloševića

Naser Orić - čuvao Miloševića, hapsio Draškovića...

• Naser Orić potvrdio je da ovih dana namerava da angažuje advokata i podnese zahtev za penziju u Srbiji gde je, kako kaže, kao pripadnik MUP-a učestvovao u akcijama na Kosovu, hapšenju Vuka Draškovića i gušenju pobune u rudniku Trepča

Orić, ratni komandant Srebrenice, u intervjuu za Slobodnu Bosnu ispričao je i da je bio član obezbeđenja Slobodana Miloševića i da je njegovog sina Marka kao klinca izvlačio iz nestašluka. Orić navodi da je od 1987. do 1991. godine radio najpre godinu dana kao policijski pripravnik na Savskom vencu, nakon čega je prošao obuku za Specijalnu policiju MUP-a Srbije:

Prvi kontakt s Markom Miloševićem imao sam kada je išao u sedmi razred osnovne škole i kada mu je jedan dečak u školi ukrao pištolj - italijansku "beretu". Tada smo jedan moj kolega iz Jedinice i ja išli po zadatku u školu da pronađemo tog dečaka i vratimo pištolj - rekao je Orić.

Drugi put Marka je, kako kaže, video kada ga je vraćao iz porodične kuće u Požarevcu, gde je bio pobegao sa devojkom:

Nikada nisam bio lični pratilac ili telohranitelj Slobodana Miloševića, kako to neki tvrde. Bio sam deo policijskog tima koji je osiguravao Miloševića. Kako je 90-ih godina bilo puno događaja, mitinga, političkih skupova, procena je bila da Milošević mora imati brojnije osiguranje. Između ostalog, obezbeđivali smo Miloševića na Gazimestanu 28. juna 1989 - ispričao je Orić.

On je kazao da je specijalce MUP-a Srbije napustio posle prijateljske sugestije komandanta Radovana Stojičića Badže, koji mu je sugerisao da napusti jedinicu jer će doći vreme kada ni on neće moći kontrolisati situaciju. Orić navodi da se posle zaposlio u MUP-u BiH, i to uz pomoć rođaka Ibrana Mustafića, tadašnjeg predsednika Izvršnog odbora SDA u Srebrenici i tadašnjeg pomoćnika ministra policije u BiH Hilme Selimovića.

Kaže da je tada nudio da magacin oružja specijalne jedinice sa Surčina i sve Bošnjake iz MUP-a s naoružanjem prebaci u BiH, ali ga, kako je kazao, Hajrudin Hodžić iz MUP-a BiH nije poslušao.

Naser Orić - Fotografija sa proslave rođendana Slobodana Miloševića, bivšeg lidera Jugoslavije, zvanog Balkanski Koljač, čovjeka najodgovornijeg za ratove u Jugoslaviji
Naser Orić - Fotografija sa proslave rođendana Slobodana Miloševića, bivšeg lidera Jugoslavije, zvanog Balkanski Koljač, čovjeka najodgovornijeg za ratove u Jugoslaviji

Govoreći o kontaktima sa porodicom Milošević, Orić je rekao da je sa Slobodanom Miloševićem kontaktirao u Hagu "u okviru zatvorskih procedura". Orić, koji je bio ratni komandant muslimanskih snaga u Srebrenici, nalazio se u Haškom pritvoru zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima tokom 1992. i 1993. godine.

Slobodan Milošević, Mladen Naletilić, Mehmed Alagić i Naser Orić
Slobodan Milošević, Mladen Naletilić, Mehmed Alagić i Naser Orić

Haški tribunal je u julu 2008. godine pravosnažno oslobodio Orića krivice za zločine nad Srbima počinjene u tom gradu 1992. i 1993. godine. Apelaciono veće Tribunala time je preinačilo prvostepenu presudu, izrečenu u leto 2006, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije sprečio zločine nad Srbima i osuđen na dve godine zatvora.

Objavljeno: 03. dec 2010 | vesti-rs, Glas javnosti, Tanjug

 

Naser Orić - čuvao Miloševića, hapsio Draškovića...

Naser Orić i Igor Bilbija (u krugu)
Naser Orić i Igor Bilbija (u krugu)

Naser Orić, kojeg "Bošnjaci smatraju ratnim herojem", a Srbi zločincem, uhapšen je 10. juna 2015. u Bernu po poternici Srbije, na putu za Švajcarsku. On je trebalo da prisustvuje obeležavanju 20. godišnjice zločina u Srebrenici. Srbija je poternicu za Orićem raspisala 2014, zbog sumnje da je počinio krivično delo ratnog zločina nad srpskim stanovništvom u Srebrenici 1992.

Orića je Haški tribunal 2006. godine osudio za ratne zločine po jednoj tački optužnice na dve godine zatvora za indirektnu odgovornost za smrt sedam i mučenje 11 srpskih zarobljenika u periodu od 1992. do 1993. godine.

Nakon žalbe na presudu, Orić je 2008. proglašen nevinim, pošto je Apelaciono veće u Hagu tada zaključilo "da nema sumnje da su teški zločini počinjeni nad Srbima u Srebrenici u periodu od septembra 1992. do marta 1993, ali da "dokaz da su zločini počinjeni nije dovoljan za izricanje kazne pojedincu".

Orić je sredinom osamdesetih godina, pre raspada Jugoslavije, bio pripadnik specijalnih jedinica JNA za atomsku i hemijsku odbranu. Potom je završio šestomesečni kurs u Zemunu i radio u policijskoj stanici Savski venac u Beogradu kao pripravnik tokom 1988. da bi potom kao član policijske jedinice za specijalne akcije, imao je obuku još dve godine.

Orić je 1990. prebačen na Kosovo i Metohiju kao član jedinica za specijalne akcije MUP-a, a po povratku u Beograd, kako su izvestili tada mediji, bio je telogranitelj Slobodana Miloševića, a tokom demonstracija 9. marta je učestvovao u hapšenju Vuka Draškovića.

U "medijskoj biografiji" navodilo se i da je noću radio na ulazu u poznatu beogradsku diskoteku "Metro" u Knez Mihailovoj ulici.

Karijeru u BiH počinje u avgustu 1991. godine u policijskoj stanici na Ilidži, na periferiji Sarajeva, da bi potom bio prekomandovan u policijsku stanicu u Srebrenici, gde je naredne godine unapređen u šefa policijske stanice u Potočarima.

Po izbijanju rata u BiH Orić je 20. maja 1992. postavljen na funkciju komandanta Štaba Teritorijalne odbrane u Srebrenici, a od 1. jula 1992. i za člana Ratnog predsedništva Srebrenice.

Predvodio je, tvrdili su mediji uoči suđenja u Hagu, mnogobrojne napade na više od 50 srpskih sela 1992-1993, u opštinama Bratunac i Srebrenica. Orić je, sa saradnicima u julu 1995, pre nego što je vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu, evakuisan helikopterom na područje pod kontrolom Armije BiH.

Orić i Muhić optuženi su za zločin nad ratnim zarobljenicima na području Bratunca i Srebrenice. Prema optužnici, Orić, tadašnji komandant, i Muhić, pripadnik Armije BiH, 1992. godine u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili su tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Objavljeno: 10. okt 2017 | b92-net, Tanjug