Aleksander Petrov - Anatolij Vladimirovič Čepiga aka Ruslan Boširov

Doktori i ubice: Ko su agenti u centru rata Moskve i Praga

Putin prijeti Zapadu, spominje nuklearno oružje. Ukrajina: Spremni smo za rat

Objavljeno: 21. apr 2021 | Ksenija Stojiljkovic

Češka i Rusija već danima vode pravi diplomatski rat u čijem se središtu nalaze dva prilično poznata imena - Aleksandar Miškin i Anatolij Čepiga, obaveštajci ruske službe GRU.

Kako su imena dvojice obaveštajaca uopšte postala postala poznata? Odgovor se krije u jednom drugom diplomatskom ratu koji je 2018. godine vođen na relaciji London-Moskva. I tada su Čepiga i Miškin bili u centru pažnje i to kao optuženi za trovanje bivšeg ruskog agenta Sergeja Skripalja u Solsberiju.

Nakon odluke Češke da protera 18 ruskih diplomata iz Praga, Kremlj se oglasio najavom da će 20 čeških diplomata biti proterano iz Rusije. Tada je iz Praga stigao kontraudarac - češke vlasti objavile su da su proterane ruske diplomate zapravo obaveštajci osumnjičeni za eksploziju u skladištu oružja 2014. godine u selu Vrbetice na istoku Češke kada su poginula dva muškarca starosti 56 i 69 godina.

Godinama se ta eksplozija vodila kao nesreća, međutim, nedavno je češki premijer Andrej Babiš objavio da "postoji osnovana sumnja da su ruski tajni agenti iz GRU službe bili umešani u taj slučaj". Češka policija zatražila je pomoć od građana u potrazi za dvojicom Rusa za koje se veruje da su bili u državi između 11. i 16. oktobra 2014. prvo u Pragu, a onda u oblasti gde je smešteno skladište oružja.

Imena osumnjičenih koja je češka policija objavila su Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov. Upravo ta imena koristili su Aleksandar Miškin i Anatolij Čepiga kada su sa lažnim pasošima ušli u Veliku Britaniju 2018. godine tokom "operacije Skripalj".

Otrov skriven u bočici parfema

Sergej Skripalj, bivši dvostruki ruski agent i njegova ćerka Julija otrovani su 4. marta 2018. godine na vratima porodičnog doma u engleskom gradu Solsberiju. Skripalj je hitno prebačen u bolnicu, gde je neko vreme proveo u komi. Borba za njegov život trajala je nedeljama, ali i Skripalj i njegova ćerka uspeli su da se oporave.

U vreme dok se Skripalj još borio za život, u javnost su izašla imena osumnjičenih - Ruslan Boširov i Aleksandar Petrov. Takođe, objavljene su i slike njihovih pasoša, ali i detalji operacije u kojoj je Skripalj otrovan. Kako je tada otkriveno, nervni agens novičok sakrili su u bočici parfema, a potom prskali ručke vrata njihovog doma.

Britanski istraživački sajt Belingket uskoro je došao do novog otkrića - Boširov i Petrov su lažna imena iza kojih se kriju Anatolij Čepiga i Aleksandar Miškin, obojica oficiri GRU.

Prvi pao Čepiga, pa Miškin

Belingket je prvo identifikovao Anatolija Čepigu, pukovnika vojne obaveštajne službe GRU. Čepiga je 2014. dobio najviše rusko odlikovanje "Heroj Ruske Federacije" koje mu je lično Putin dodelio. Međutim, Dimitrij Peskov je ovo svojevremeno oštro demantovao.

Istraživačima Belikenta trebalo je više vremena da identifikuju Aleksandra Miškina budući je njegovo prisustvo u digitalnom svetu znatno slabije, nego prvog identifikovanog operativca GRU-a Analotija Čepige.

Ipak, ova istraživačka mreža uspela je da otkrije da je Miškin regrutovan od strane ruske vojne obaveštajne službe, poznate pod imenom GRU, još dok je završavao studije medicine, kao i da je u nekoliko navrata putovao u Ukrajinu, uključujući i vreme nemira 2013. godine. Takođe, otkriveno je da je rođen 1979. u Arčenglesk regionu na severu evropskog dela Rusije i obučavan je u ruskim pomorskim snagama, u jednoj od najelitnijih ruskih vojnih medicinskih škola.

Tokom studija medicine, Miškin je regrutovan u GRU, a do 2010. prebačen u Moskvu, gde je dobio tajni identitet, uključujući drugi nacionalni identitet i pasoš pod aliasom Aleksandar Petrov - stoji u izveštaju i dodaje se da su izvori za identifikaciju višeslojni.

Belingkatov proces identifikacije uključuje više otvorenih izvora, svedočenja ljudi bliskih toj osobi, kao i skeniranu kopiju pasoša - dodaje se u izveštaju.

Inače, Miškin i Čepiga sami su izašli u javnost nakon otkrivanja njihovih tajnih identiteta. Tada su u intervjuu za rusku RTV koju podržava Kremlj obrazložili da su iz Londona vozom otišli u Solisberi da bi posetili tamošnju katedralu i da ako su i primećeni u blizni doma Skripaljevih, nisu ništa znali o tome.

Takođe su rekli i da su oni zapravo sportski nutricionisti i treneri.

Šta je GRU

GRU

GRU je popularna skraćenica za obaveštajnu službu ruske vojske. Iako manje poznata od čuvene sovjetske špijunske agencije KGB (danas pod imenom FSB i SVR), vojna obaveštajna jedinica GRU, igrala je veliku ulogu u nekim od najvećih događaja u prošlom veku, od kubanske raketne krize tokom 1960-tih pa sve do aneksije ukrajinskog poluostrva Krim 2014. u ovom veku.

izvor: nova.rs

 

Putin prijeti Zapadu, spominje nuklearno oružje. Ukrajina: Spremni smo za rat

Objavljeno: 21. apr 2021 | Hina

PREDSJEDNIK Ukrajine Volodimir Zelenski obratio se jučer navečer naciji, upozorivši građane na mogućnost rata s Rusijom. Obratio se i izravno ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, pozvavši ga da se povuče u stranu i predloživši sastanak.

- "Želi li Ukrajina rat? Ne. Je li spremno za to? Da. Naš moto je jednostavan: Ukrajina neće prva započeti rat, ali će se boriti do posljednjeg čovjeka", kazao je Zelenski.

Na kraju svog priopćenja Zelenski je počeo pričati na ruskom jeziku i obratio se direktno ruskom predsjedniku. Odbacio je Putinovu tvrdnju da će ruske snage biti aktivne u Ukrajini samo u slučaju da netko prijeti ruskom govornom stanovništvu na istoku.

- "Nemoguće je donijeti mir na tenku. Zovem vas da se sretnemo bilo gdje u ukrajinskom Donbasu, zahvaćenom ratom", poručio je ukrajinski predsjednik Putinu.

Kremlj za sada nije reagirao na poziv Zelenskog, piše The New York Times.

Rusija gomila vojnike uz granicu s Ukrajinom

Podsjetimo, više od sto tisuća ruskih vojnika nagomilalo se jučer uz ukrajinsku granicu i u anektiranom Krimu, objavio je ured šefa europske diplomacije Josepa Borrella.

Borrell je u ponedjeljak na konferenciji za novinare govorio o više od 150.000 vojnika, odbijajući otkriti izvor za tu brojku. Njegov je ured nakon toga objavio ispravak ne dajući dodatna objašnjenja o novom, manjem, broju od više od 100.000 vojnika.

Američki dužnosnik, koji je za Reuters govorio pod uvjetom da mu se ne otkrije identitet, kazao je da Rusija gomila desetke tisuća vojnika, no nije mu bilo poznato da postoje podaci koji govore o više od 150.000 vojnika.

Veliki diplomatski sukob Rusije i Češke

Češka je danas dala ultimatum Rusiji u kojem je zatražila da dopusti povratak 20 protjeranih djelatnika češkog veleposlanstva do četvrtka ili će protjerati dodatne diplomate iz Praga kako bi se izjednačio broj osoblja u veleposlanstvima pojedinih zemalja, rekao je ministar vanjskih poslova Jakub Kulhanek.

Podsjetimo, Rusija je u ponedjeljak protjerala dvadeset čeških diplomata u znak odmazde nakon što je Češka učinila sličan potez. Diplomati su dobili nešto više od 24 sata da napuste zemlju.

Češka je u subotu protjerala 18 ruskih diplomata, rekavši da dva navodna ruska špijuna, optužena da su novičokom 2018. u Britaniji otrovali Sergeja Skripalja i njegovu kćer, stoje iza eksplozije u češkom mjestu Vrbetice 2014. u kojoj su poginule dvije osobe. Česi tvrde da je istraga utvrdila povezanost ruskih obavještajnih službi s eksplozijom u tom mjestu koje se nalazi oko 300 kilometara istočno od Praga.

Češki ministar unutarnjih poslova i obnašatelj dužnosti ministra vanjskih poslova Jan Hamaček rekao je na javnoj televiziji da je policija zaključila kako su dvojica osumnjičenih za eksploziju isti oni ruski vojnoobavještajni časnici Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov koje Britanija traži zbog trovanja bivšeg ruskog špijuna Skripalja i njegove kćeri.

SAD zaprijetio Rusiji: Ako Navalni umre, bit će posljedica

Alexei Navalny
Alexei Navalny

Ruska policija privela je danas više od tisuću prosvjednika na skupovima širom zemlje koje su organizirali saveznici oporbenog čelnika Alekseja Navalnog zbog njegova lošeg zdravstvenog stanja.

Monitoring skupina OVD-Info objavila je da je na prosvjedima uhićeno 1004 ljudi, uključujući 351 u Sankt Peterburgu i 87 u Ufi na Uralu.

Navalni je osuđen zbog kršenja uvjetne slobode u slučaju koji se odnosi na pronevjeru. On tvrdi da je ta presuda politički motivirana. Navalni je uhićen u siječnju kada se vratio u Rusiju nakon pet mjeseci oporavka u Njemačkoj od trovanja za što optužuje osobno Putina.

Već tri tjedna štrajka glađu i njegovi suradnici upozoravaju da bi mu mogli otkazati bubrezi ili srce. SAD je zaprijetio da će se Rusija suočiti s "posljedicama" ako on umre.

Putin uzvratio i prijeti Zapadu, spominje nuklearno oružje

Istovremeno, ruski predsjednik Vladimir Putin održao je godišnje obraćanje javnosti koje je bilo puno prijetnji Zapadu.

- "Mi želimo dobre odnose i doista ne želimo rušiti mostove. No ako naše dobre namjere netko krivo protumači kao ravnodušnost ili slabost i želi spaliti ili čak dići u zrak te mostove, mora znati da će odgovor Rusije biti asimetričan, munjevit i oštar", upozorio je Putin. Rusija će u svakom pojedinačnom slučaju odrediti gdje je ta crvena linija, naglasio je.

Osudio je ono što je nazvao "pokušajem puča" u Bjelorusiji.

"Upotreba nepravednih sankcija prerasta u nešto puno ozbiljnije, u pokušaj puča u Bjelorusiji", rekao je Putin koji podržava bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, suočenog sa žestokom oporbom u zemlji.

Dodao je da Rusija "želi imati dobre međunarodne odnose", ali je i spomenuo kako su modernizirani ruski sustavi nuklearnog naoružanja spremni za uporabu.

"Organizatori bilo kakvih provokacija koje prijete temeljnim interesima naše sigurnosti zažalit će zbog svojih djela više nego što su žalili zbog bilo čega dugog", rekao je Putin i dodao kako se nada "da nitko nema namjeru prijeći takozvanu crvenu liniju s Rusijom".

Što stoji iza velikog sukoba Rusije i Češke

Što zapravo stoji iza velikog diplomatskog sukoba Češke i Rusije? Nekoliko misterioznih eksplozija koje su se dogodile u spremištu streljiva 2014. godine u češkim Vrbeticama, 330 km jugoistočno od Praga, u kojima je poginulo dvoje zaposlenika privatne tvrtke koja je iznajmljivala skladište od državne vojne organizacije.

Za eksploziju se prvo mislilo da je nesretni slučaj. Ali kako su češki premijer Andrej Babiš i ministar vanjskih poslova Jan Hamaček izvijestili prilikom progona ruskih diplomata i navodnih špijuna, češke vlasti sad sumnjiče upravo ruske obavještajne službe za njeno izazivanje.

"Postoji osnovana sumnja u umiješanost časnika ruske obavještajne službe GRU, jedinice 29155, u eksploziju spremišta streljiva na području Vrbetica", rekao je Babiš na sastanku prikazanom uživo na televiziji.

Eksplozija je bila ogromna - razbila je prozore na kilometrima udaljenim kućama i ostavila iza sebe tinjajući krater u šumi na istoku Češke, nedaleko od granice sa Slovačkom, piše Radio Slobodna Europa.

Tu, međutim, ova priča dobiva još bizarniji zaplet, dostojan špijunskih trilera. Naime, dvojicu ruskih državljana koje Prag sumnjiči za podmetanje eksplozije 2014. dokazi povezuju sa zloglasnom ruskom vojno-obavještajnom službom nazvanom Glavna obavještajna uprava, ali poznatijom po svojoj kratici GRU, piše BBC.

Zloglasna jedinica ruskog GRU

Točnije, povezuju ih s jedinicom 29155 GRU-a čiji zadaci su, prema saznanjima zapadnih obavještajnih službi, sabotaža, subverzije i atentati.

A brojni dokazi sugeriraju da je jedna od misija koji su ova dvojica Rusa - Anatolij Čepiga i Aleksandar Miškin - imali bila atentat na bivšeg dvostrukog rusko-britanskog špijuna Sergeja Skripalja. Skripalj je, podsjetimo, sa svojom kćeri Julijom otrovan misterioznim bojnim otrovom novičokom, izumljenim u Sovjetskom Savezu, u engleskom gradiću Salisburyju u ožujku 2018.

Britanski istražitelji utvrdili su uz pomoć nevladine istraživačke organizacije Bellingcat da su upravo Čepiga i Miškin došli u Salisbury s lažnim putovnicama (pod imenima Ruslan Boširov i Aleksandar Petrov) i tamo podmetnuli otrov Skripalju, aplicirajući ga na kvaku vrata njegove kuće, nakon čega su odletjeli natrag u Rusiju.

Kako se sada saznalo, ova dvojica agenata GRU-a koristila su ista lažna imena kad su tri i pol godine ranije, 11. listopada 2014., došli u Prag i tamo ostali dva dana, nakon čega su otišli u Ostravu - u čijoj blizini se nalazi skladište streljiva koje je eksplodiralo 16. listopada. Čepiga i Miškin su istog dana otišli u Beč i ukrcali se u avion natrag za Moskvu.

Češki istražitelji još uvijek ne znaju kako je skladište oružja točno dignuto u zrak, ali Čepiga i Miškin su glavni osumnjičeni. Kako su češki izvori povezani s istragom otkrili za BBC, glavni dokaz koji ih povezuje s ovom eksplozijom, u kojoj je poginulo dvoje Čeha, je e-mail koji je poslan Imex grupi, tvrtki koja je vodila dotično skladište.

Ruski izvor: Češka je očito odlučila zatvoriti veleposlanstvo u Moskvi

Vladimir Džabarov, prvi zamjenik šefa Odbora za međunarodne poslove gornjeg doma ruskog parlamenta, odgovorio je pak kako su "tvrdnje Praga da su ruski obavještajci sudjelovali u eksploziji skladišta streljiva 2014. godine apsurdne".

Aludirajući na moguću rusku odmazdu, koja je uskoro uslijedila, neimenovani ruski diplomatski izvor rekao je prije nekoliko dana za Interfax da je Češka ovim potezom "očito odlučila zatvoriti svoje veleposlanstvo u Moskvi".

izvor: index.hr-2270638