Zdravko Šagolj - prijateljstvo sa ubijenim kraljem kocke Zlatkom Bagarićem iz grupe Joce Amsterdama
TKO JE ZDRAVKO ŠAGOLJ Ratni vođa HVO Konjica družio se s lošim momcima, operaciju šverca kokaina razotkrile SKY poruke
• Prema dostupnim informacijama, bio je partner Zlatka Bagarića, poznatog kao "kralj kocke" iz Zagreba, koji je bio uključen u krijumčarenje kokaina i oružja. Nacional ga je preko Bagarića dovodio i u vezu sa grupom Sretena Jocića, zvanog Joca Amsterdam
• 26 nov 2024 hercegovina-info, M. Jurić
Zdravko Šagolj, poznat pod nadimkom "Piske", bivši je zapovjednik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i zapovjednik brigade "Herceg Stjepan".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Šagolj je danas uhićen u sklopu velike akcije "General", a sumnjiči se za formiranje organizirane grupe za međunarodni promet opojnim drogama.
Brigada "Herceg Stjepan" i ratna uloga
Njegova vojna karijera tijekom rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.) bila je obilježena istaknutom ulogom u operacijama na području Konjica i Jablanice, gdje je brigada "Herceg Stjepan" djelovala kao dio HVO-a. Međutim, njegova postratna aktivnost bacila je sjenu na njegovu vojnu prošlost.
Brigada "Herceg Stjepan" imenovana je po srednjovjekovnom vojvodi Stjepanu Vukčiću Kosači i bila je ključna vojna postrojba HVO-a na području Konjica i Jablanice. Tijekom rata, brigada je sudjelovala u brojnim operacijama, uključujući one protiv Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH). Prema izvješćima iz ratnog razdoblja, brigada je imala aktivnu ulogu u sukobima na Bokševici, kao i u drugim ključnim operacijama na tom području.
Blizak Zlatku Bagariću, prvom šefu hrvatske mafije
Nakon rata, Zdravko Šagolj ostao je prisutan u javnom životu, ali su ga mediji počeli povezivati s kriminalnim aktivnostima.
Prema dostupnim informacijama, bio je partner Zlatka Bagarića, poznatog kao "kralj kocke" iz Zagreba, koji je bio uključen u krijumčarenje kokaina i oružja.
Nacional ga je preko Bagarića dovodio i u vezu sa grupom Sretena Jocića, zbanog Joca Amsterdam.
Bagarić je kasnije ubijen u zagrebačkom predgrađu u restoranu NK Dubrava. Prvi pokojni šef hrvatske mafije, ubijen je 15. srpnja 1998. nakon svađe s trojicom braće Rodić - Lazarom, Vinkom i Zoranom. Prema optužnici, oni su rano ujutro s više hitaca iz vatrenog oružja ubili Bagarića, koji ih je u lokalu maltretirao cijelu noć. Lazar Rodić osuđen je na tri godine zatvora zbog ubojstva Bagarića, dok su druga dvojica braće oslobođena optužbi.
Operacija "Paravan" i ponovno uhićenje
Šagolj je ponovno dospio u središte pažnje u travnju 2024. godine, kada je uhićen tijekom operacije "Paravan" koju je provela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Akcija, koja je obuhvatila Mostar, Međugorje i Konjic, rezultirala je uhićenjem Šagolja, Nedjeljka Dodiga i Harisa Alikadića. Istraga je otkrila kako je grupa bila uključena u krijumčarenje većih količina kokaina iz inozemstva u Bosnu i Hercegovinu, kao i u krijumčarenje i prodaju oružja.
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) sinoć su na području Mostara, Međugorja i Konjica realizirali operativnu akciju kodnog naziva "Paravan" u kojoj su uhićene...
Tijekom pretresa, SIPA je zaplijenila značajnu količinu dokaza, uključujući kilogram kokaina, četiri automatske puške, pištolj, ručne granate, protupješačku minu, detonatorske kapisle te oko 50.000 KM i 6.000 eura u gotovini. Šagolj je identificiran kao organizator kriminalne grupe, čime je potvrđena njegova povezanost s mrežom organiziranog kriminala.
Novo uhićenje u akciji "General"
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) oglasila se o akciji "General" u okviru koje vrše pretrese na više lokacija u Bosni i Hercegovini.
U koordiniranoj operativnoj akciji koja se provodi pod nadzorom EUROPOL-a policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu, zajedno s policijskim službenicima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srbije i Republike Hrvatske vrše pretrese na teritorijama svojih zemalja, gdje se očekuje lišenje slobode velikog broja osoba, priopćeno je iz SIPA-e.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) oglasila se o akciji "General" u okviru koje vrše pretrese na više lokacija u Bosni i Hercegovini. U koordiniranoj operativnoj akciji...
Operativna akcija "General" na području Bosne i Hercegovine se provodi zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena kaznena djela "organizirani kriminal" i "nedozvoljen promet opojnih droga" propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.
Drogu dopremali iz Južne Amerike
Osumnjičene osobe se terete da su formirala organiziranu grupu za međunarodni promet opojnim drogama, te su iz Južne Amerike posredstvom brodskog prijevoza dopremali opojnu drogu kokain i duže vremensko razdoblje ostvarivali komunikaciju putem kriptirane aplikacije SKY Ecc, sve u cilju ostvarivanja protupravne imovinske koristi.
Aktivnosti se provode po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i pod nadzorom Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, a u suradnji s policijskom službenicima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske i Hercegovačko - neretvanske županije.
Objavljeno: 26 nov 2024 hercegovina-info, M. Jurić
Jutarnji: Grupa bliska Sretenu Jociću
• 29 okt 2009 Gordan Malić jutarnji-hr
Šest dana nakon ubojstva Ive Pukanića, zahvaljujući združenoj istrazi MUP-a i SOA-e, otkriveni su i uhićeni mogući počinitelji zločina. Riječ je o hrvatskim državljanima Robertu Mataniću (31 g.), Luki Mataniću (22.g) i Amiru Mafalaniju (24.g), s boravkom u Zagrebu, a porijeklom iz Sirije. Među uhićenima je i jedan državljanin Srbije povezan s klanom Sretena Jocića, zvanog Joca Amsterdam. Većina pripadnika ove organizacije uhićena je na području Spačve, u blizini hrvatsko-srpske granice, navodno pri pokušaju bijega u Srbiju. Identitet osumnjičenih za atentat otkriven je nakon utvrđivanja serijskog broja motocikla-bombe.
Istražitelji su otkrili prvog vlasnika motocikla, a zatim su slijedili trag preprodaje vozila. Motocikl je tri puta promijenio vlasnika na crnom tržištu, bez ikakvog ugovora. Posljednji kupac bio je Robert Matanić.
Legalizacijom novca navodno stečenog krijumčarenjem, Amsterdam se povezao i s brojnim investitorima u Hrvatskoj. Tjednik Nacional je objavio priču o povezanosti Vladimira Zagorca sa skupinom Joce Amsterdama, koja je navodno od hrvatskog umirovljenog generala namjeravala otkupiti niz nekretnina u RH
Tijekom kriminalističke obrade, istražitelji su ispitali i zaštitare tvrtke koje je čuvala zgradu Nacionala, kao i tehničare iz službe za održavanje video-nadzora u NCL-u. Nakon pregleda zapisa videokamera s mjesta događaja, ustanovljeno je da nedostaje dio snimke koji bi mogao omogućiti točniju identifikaciju počinitelja. Postoje indicije da je srbijanska policija mogla je biti upućena u eventualne namjere počinitelja, no propustila je na vrijeme alarmirati hrvatsku sigurnosno-obavještajnu zajednicu.
Robert Matanić je u posljednjih deset godina stekao određenu reputaciju u podzemlju, dok je u Hrvatskoj optužen za iznudu. Sudionik je Domovinskog rata, a kao maloljetnik bio je pripadnik specijalnih postrojbi HV-a na području Like.
Nakon rata često je putovao u Srbiju, gdje ima brojnu rodbinu. Tamo se povezao sa skupinama lokalnih kriminalaca, gdje je upoznao i Sretena Jocića. Navodno se baš po Jocićevu nalogu zaposlio u Bugarskoj kao zaštitar u osiguranju Milče Boneva, zvanog Baj Mile, bivšeg zapovjednika bugarske specijalne policije. Bonev je je bio jedan od osnivača kriminalne skupine nazvane SIK, koja se pod krinkom fizičke zaštite osoba i trvtki bavila reketarenjem i naručenim ubojstvima.
Ubijen je zajedno s petoricom tjelohranitelja, a atentatori su bili odjeveni u svećeničke odore. Bugarska policija za to je ubojstvo teretila Matanićevu skupinu. Grupi hrvatskih kriminalaca koji su navodno izvršili seriju atentata u bugarskom podzemlju pripadali su, tvrde tamošnji mediji, Emil Ivezić, Dino Kokić, Fehko Imamović, Blaženko Jalžabetići Ivan Možekoji je nestao nakon uhićenja i nije poznato je li još živ. Spominje se i Zdravko Šagoljzvani Piske, bivši partner zagrebačkog "kralja kocke" Zlatka Bagarića, koji danas leži u talijanskom zatvoru zbog krijumčarenja kokaina, a sumnjičilo ga se i za krijumčarenje oružja kosovskoj oslobodilačkoj armiji. Članovi zločinačke skupine jedno vrijeme proveli su u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, odakle su, nakon pokušaja bijega, izručeni Bugarskoj. Skupina je, navodno, djelovala prema uputama beogradskog zločinačkog klana bliskog Sretenu Jociću.
U srpskom zatvoru odslužio 2,5 godina zbog ilegalnog oružja, a u Bugarskoj je bio pritvoren na 8 mjeseci i 19 dana zbog optužbe da je sudjelovao u mafijaškim smaknućima.
Bratić Roberta Matanića, jedan od 12 Hrvata s tjeralice bugarske policije iz rujna 2004. Skupina je bila osumnjičena za niz mafijaških likvidacija u Sofiji.
Također osoba s tjeralice bugarske policije iz rujna 2004. U policijskoj je evidenciji, između ostaloga, zbog šverca auta i prijevara s osiguranjem.
Lik i djelo Joce Amsterdama, vjerojatno će predstavljati središte istrage o ubojstvu Ive Pukanića. Uz njega se vežu brojna imena regionalne kriminalne scene, koja su imale osobnog motiva organizirati Pukanićevo ubojstvo
Suradnja srpskih i hrvatskih mafijaša na pripremi i ostvarenju ubojstva Ive Pukanića, dokaz je postojanja balkanske mafije. Štoviše, Joca Amsterdam prema nekim izvorima vrlo je blizak sigurnosnim službama Srbije, zbog čije zaštite već godinama uspješno izbjegava zatvor, premda se protiv njega vodi sudski proces za ubojstvo Radojice Miloševića, bliskog Zemunskom klanu.
Iako su ga smatrali vodećim narko-bossom Balkana, nakon povratka u Srbiju iz Nizozemske, Sreten Jocić posvetio se legalizaciji bogatstva. Ulagao je u kupovinu srbijanskih tvrtki i nekretnina, i to u drugom valu privatizacije tamošnjih poduzeća. Glavni partner u investicijama bio mu je Žarko Pavlović, zvani Žare San, vlasnik tvrtke "San", inače blizak Hrvoju Petraču, a prvo zajedničko ulaganje bila je kupovina zgrade srbijanskog MUP-a u centru Beograda. Sretenu Jociću navodno su prišli i vodeći ljudi nekadašnjeg surčinskog klana, Milan Narančić Limuni Predrag Ranković Peconi, predratni kamatar, a danas jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji, vlasnik niza povezanih poduzeća s područja agroindustrije.
Njihova suradnja s Jocom Amsterdamom datira, navodno, još od razlaza surčinske skupine sa zemunskim klanom, kojeg je predvodio Milorad Luković Legija. Osobni rat Joce Amsterdama i Legije, vodi se i danas, a poznavatelj kriminalne scene u regiji smatraju da se jedno vrijeme vodio i na teritoriju Bugarske, gdje se, neposredno prije Đinđićevog ubojstva skrivao i "Zemunac" Borislav Lainović Dugi.
Legalizacijom novca navodno stečenog krijumčarenjem, Amsterdam se povezao i s brojnim investitorima u Hrvatskoj. Tjednik Nacional je objavio priču o povezanosti Vladimira Zagorcasa skupinom Joce Amsterdama, koja je navodno od hrvatskog umirovljenog generala namjeravala otkupiti niz nekretnina u RH. S Jocom Amsterdamom blizak je i Hrvoje Petrač, koji je preko posrednika s njim održavao kontakte i za vrijeme služenja zatvorske kazne. Na kraju, Jocić je blizak i kontroverznom poduzetniku Stanku Subotiću Canetu, s kojim se ovo ljeto našao u podgoričkom hotelu "Splendid", u društvu Brane Mićunovićai Vaska Barovića, koje talijansko tužilaštvo progoni zbog tzv. "cigaretne afere". Lik i djelo Joce Amsterdama, vjerojatno će predstavljati središte istrage o ubojstvu Ive Pukanića. Uz njega se vežu brojna imena regionalne kriminalne scene, koja su imale osobnog motiva organizirati Pukanićevo ubojstvo.
Objavljeno: 29 okt 2009 Gordan Malić jutarnji-hr