Mario Mažić

Kuglice s porukom - božićni udar na ugled u Hrvata

ŽESTOKE REAKCIJE - Obrušili se na "hrvatske ratne zločince": Doznali smo tko je na glavni bor na Trgu bana Jelačića postavio kontroverzne kuglice!

YIHR: Postavljanja kuglica na bor nije govor mržnje već poziv na dijalog

• Osnivač inicijative koja je izvela cijeli pothvat je čovjek koji se 2016. obratio UEFA zbog Thompsona...

• 02 dec 2024 jutarnji-hr, Krešimir Antunović

Božićna dekoracija središnjeg bora na Trgu bana Jelačića u Zagrebu zapalila je društvene mreže u prvom adventskom vikendu, nakon što su su se masovno počele dijeliti fotografije kartonskih kuglica na čijoj poleđini stoje poruke koje problematiziraju razdoblje Domovinskog rata i pozivaju na oduzimanje državnih odlikovanja hrvatskim haaškim osuđenicima.

S obzirom na to da je riječ o najvećem boru na glavnom gradskom trgu koji svake godine postavljaju gradske vlasti mnogi su zaključili kako je riječ o službenoj odluci da se postavi ovakva provokativna dekoracija.

Na boru nema takvih poruka u ovom trenutku. Također, u ovom času nije moguće reći radi li se o fotomontaži ili je eventualno netko radi fotografiranja bez dozvole postavio pa skinuo takve poruke, odmah su reagirali iz Grada Zagreba i dodali: "Grad svakako ni ove ni prošlih godina nije postavljao nikakve političke poruke na bor."

Ovaj čin političkog aktivizma, kako su nam i sami u dopisu priznali, djelo je Inicijative mladih za ljudska prava - regionalne nevladine udruge koja svoje ogranke ima i u Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu te Bosni i Hercegovini. Odlučili smo istražiti tko stoji iza imena te smo Udrugu i kontaktirali.

Na službenim stranicama udruge kao članovi su navedeni Senna Šimek, Margareta Blažević, Dora Tomljanović i Mario Mažić. Šimek i Tomljanović, diplomirane povjesničarke, također su i članice Savjeta mladih Grada Zagreba čime po zakonu ostvaruju pravo na novčanu naknadu iz proračuna Grada Zagreba. Mažić, osnivač Inicijative te inače politički komentator i savjetnik, prvi put se u javnosti istaknuo apelom Izvršnom odboru UEFA-e u kojem je tražio zabranu izvođenja pjesme Marka Perkovića Thompsona "Lijepa li si" na EURU 2016.

Fotografije kuglica su izazvale veliku buru na društvenim mrežama.

Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitimni i dopušteni način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje, poručuju iz Udruge te nastavljaju, postavljanje kuglica je dio šire kampanje YIHR-a o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan. Primjerice, prošli tjedan je tim Inicijative mladih za ljudska prava zalijepio plakate po zagrebačkim kvartovima. Kampanja na društvenim mrežama također je započela prošli tjedan.

Kad je riječ o temama koje se tiču ratova 1990-ih ili njihovih posljedica, polarizacija je uobičajena praksa, a burne reakcije na naše ukazivanje na selektivnost kolektivnog pamćenja rata i uloge RH te relativiziranje počinjenih zločina ne izostaju. Zbog tog selektivnog odnosa prema prošlosti koji prevladava u medijima, obrazovnom sustavu i političkom diskursu, ovakve akcije su nužne za jačanje demokratskog društva.

Na naš upit o izvoru financiranja te broju članova Inicijativa nas je uputila na svoje stranice. Inicijativa mladih za ljudska prava broji tri zaposlene osobe, a Skupština broji 18 članova. Među popisanim donatorima na stranicama udruge uz Središnji državni ured za demografiju, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i mlade naveden je i Grad Zagreb.

Objavljeno: 02 dec 2024 jutarnji-hr, Krešimir Antunović

 

YIHR: Postavljanja kuglica na bor nije govor mržnje već poziv na dijalog

IZA AKCIJE STOJI INICIJATIVA MLADIH ZA LJUDSKA PRAVA - Oglasio se YIHR: "Iza postavljanja kuglica na bor ne stoji nikakav govor mržnje već želja za poticanjem dijaloga"

• Ova akcija dio je njihove šire kampanje o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan

• 04 dec 2024 vecernji-hr

Za Božić želim ostaviti jelku nakon Sveta tri kralja bez straha da će susjedi misliti da sam Srpkinja. Za Božić želim da mladi svoj stav o ratu u 90-tima ne temelje na mržnji nego na razumijevanju. Za Božić želim da nitko nema problem s odlaskom u Beograd na prolavu Nove godine. Za Božić želim da se domoljublje ne određuje samo prema tome gdje je netko bio '91. Čitav niz ovakvih poruka osvanuo je uoči vikenda na božićnoj jelki postavljenoj na Trgu bana Jelačića. Poruke su u dijelu javnosti izazvale kritike, ali i optužbe da se radi o provokaciji i govoru mržnje. O čemu je riječ objašnjavaju oni koji stoje iza ovog aktivističkog čina, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR).

Aktivizam ima mnogo oblika, a ovaj put odlučili smo iskoristiti simboliku adventa kako bismo potaknuli promjene koje želimo vidjeti u 2025. Ove kuglice nisu samo ukrasi, one su poruke za društvo koje je spremno suočiti se s prošlošću i graditi pravedniju budućnost - poručuju iz Inicijative mladih za ljudska prava.

Ističu kako se društvo prema prošlosti odnosi selektivno, a baš su zato ovakve akcije nužne:

Vjerujemo da samo kroz ovakve rasprave i suočavanje s prošlošću možemo ojačati demokratsko društvo - naglašavaju predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava. Dodaju kako ne pamte kada je neka od njihovih akcija izazvala ovoliko veliku reakciju javnosti, a već više od 15 godina kroz različite aktivističke akcije potiču razumijevanje temeljnih ljudskih prava, tolerancije i demokratskih vrijednosti. - Pozdravljamo javni interes za temu, a prašina koja se digla, kao i niz prijetnji koje Inicijativa dobiva, pokazuju da teme vezane za 1990-e, pogotovo one koje ukazuju na tamne strane hrvatske prošlosti očito i dalje izazivaju kontroverzu - kažu.

Iza postavljanja kuglica na bor ne stoji nikakav govor mržnje, objašnjavaju, već želja za poticanjem dijaloga, promišljanja i suočavanja s prošlošću. - Potrebno je više rasprave o samom sadržaju poruka, niti jedna od njih ne iznosi netočne podatke i ne poziva na mržnju. Dakle, fokus želimo skrenuti na različite aspekte rata, uključujući počinjene ratne zločine za koje je odgovorna Hrvatska. Naš rad stavlja naglasak na važnost preuzimanja odgovornosti za počinjene zločine, dijalog o "škakljivim" ili "kontroverznim" temama i pravdu kao temelje za dugoročno pomirenje, stabilnost regije i ojačavanje demokracije. Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitimni i dopušteni način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje - naglašavaju iz YIHR-a.

Ova akcija dio je njihove šire kampanje o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan. Prošlog tjedna je tim Inicijative mladih za ljudska prava polijepio plakate po zagrebačkim kvartovima u kojima podižu svijest o odlikovanjima koja nose osuđeni ratni zločinci, a koja im još uvijek nisu oduzeta. - Primjerice, osuđeni ratni zločinac Dario Kordić nosi ista državna odlikovanja kao talentirani sportaši u našoj nogometnoj reprezentaciji. Kordić je, između ostalog, osuđen za masovna kršenja ljudskih prava i ratni zločin u Ahmićima, gdje su jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubile 116 civila bošnjačke nacionalnosti i praktično sravnile selo sa zemljom. Najmlađa žrtva je bila stara tek nekoliko mjeseci - objašnjavaju.

S obzirom na to da su predsjednički izbori 29. prosinca 2024. godine, namjera je kampanje pa tako i aktivističke akcije postavljanja kuglica, kažu iz Inicijative, iskoristiti aktualni i specifični društveno-politički kontekst predizborne kampanje kako bi otvorili pitanje oduzimanja i prestanka dodjeljivanja odlikovanja ratnim zločincima te informirali javnost o važnosti ove teme. Iz YIHR-a dodaju kako smatraju da je nužno oduzimanje odlikovanja i priznanja osuđenim ratnim zločincima jer se na taj način pokazuje spremnost na kritičko preispitivanje dosadašnje prakse odlikovanja, ali i prihvaćanje legitimnih sudskih presuda.

Kratko su odgovorili i na prozivke Zorice Gregurić, predsjednice udruge Zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara, koja je ovu aktivističku akciju prijavila DORH-u i policiji, a tvrdi da su poruke "čisti govor mržnje, krše deklaraciju o Domovinskom ratu koja je usvojena u Saboru narušavaju ugled i čast Republike Hrvatske". - Znate što još narušava ugled i čast Republike Hrvatske? Neoduzimanje odlikovanja osuđenim ratnim zločincima - poručuju iz YIHR-a.

Objavljeno: 04 dec 2024 vecernji-hr