Ko je Džon Rendon koga je Vojislav Šešelj povezao s "obojenom revolucijom"
• Džon V. Rendon, šef istoimene firme za odnose s javnošću Rendon Group, pomaže Vladi Srbije u pregovorima s Kosovom i u odnosima s Rusijom. On je jedan od nekoliko američkih konsultanata i diplomata koji rade iza scene na pitanjima koja su od ključnog značaja i za Vašington i za Beograd. Iako se često doživljava kao proruska, Vlada Srbije je u proteklim mesecima pojačala svoje partnerstvo s Vašingtonom iza zatvorenih vrata - piše intelligenceonline-com
• 20 jan 2025 n1info-rs
Jedan od ključnih aktera u ovom procesu je američki konsultant Džon V. Rendon. Preko svoje firme The Rendon Group TRG, ovaj stručnjak za psihološke operacije (PSYOP) i strateške komunikacije ima savetodavni ugovor s državnim telekomunikacionim operaterom Srbije, Telekomom Srbija, piše intelligenceonline-com.
Ugovor, potpisan ubrzo nakon izbijanja rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, omogućava Rendonu da diskretno savetuje timove predsednika Srbije Aleksandra Vučića o osetljivim pitanjima, od nezavisnosti Kosova do sve napetijih odnosa Srbije s Moskvom.
Iako se Beograd javno pozicionira kao neutralni igrač koji balansira između Rusije i Zapada, odnosi s Moskvom nikada nisu bili na nižem nivou (IO, 19/05/23). Tokom protekle godine, Vučić je tiho jačao veze sa Sjedinjenim Državama iza kulisa. Ovo približavanje podstaknuto je američkim ambasadorom u Srbiji Kristoferom Hilom i Gabrijelom Eskobarom, zamenikom pomoćnika sekretara Stejt departmenta za Zapadni Balkan.
Hil, koji je bio američki ambasador u Iraku krajem 2000-ih godina, u vreme kada je Rendon pružao usluge američkoj komandi (US Strategic Command), navodno je preporučio angažovanje Rendonovih usluga u Beogradu. Tim američkog diplomate odbio je da ovo zvanično komentariše, dok je Rendon, kada ga je kontaktirao Intelligence Online, negirao ovu tvrdnju. Pored Rendona, britanski konsultant Tomas Antoniadis takođe se pridružio projektu sa svojom firmom za odnose s javnošću Critical Publics, koja je partner TRG-a od 2009. godine.
Osetljive teme
Rendon i Antoniadis negiraju bilo kakvu povezanost sa srpskim vlastima i izjavljuju za Intelligence Online da imaju isključivo korporativne ugovore u Srbiji. Ipak, prema našim izvorima, konsultanti su povremeno pomagali Beogradu u kreiranju javnih komunikacionih kampanja za dva ključna pitanja: de facto priznanje nezavisnosti Kosova i distanciranje od Rusije. Oba projekta nailaze na otpor Vučićeve tradicionalne biračke baze, ali predsednik, pod pritiskom SAD-a, odlučan je da ih sprovede.
Hil i Eskobar, poput mnogih svojih zapadnih kolega koji slede put bivše nemačke kancelarke Angele Merkel, veruju da je Vučić jedini srpski političar sposoban da sprovede ove promene. Zbog toga su u veoma hladnim odnosima s opozicijom. Privatno, ova dva diplomata pozivaju i vlast i opoziciju da zaustave proteste pod sloganom "Srbija protiv nasilja" koji su zahvatili zemlju nakon dve masovne pucnjave početkom maja. Diplomate su zabrinute da bi Vučić mogao iskoristiti ove nemire kako bi dodatno odložio rešavanje pitanja Kosova i Rusije, koja je obećao da će progurati.
Rendon se, takođe, distancirao od opozicije, uključujući bivšeg ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, s kojim je ranije bio u dobrim odnosima. Još 2019. godine Rendon je tvitovao: "U Srbiji se već 43 nedelje zaredom milioni građana okupljaju kako bi zaštitili demokratiju koju trenutni režim pokušava da uguši. Svet treba da stane uz opoziciju." Međutim, od početka saradnje sa srpskim vlastima, prestao je javno da izražava podršku slobodi medija i demokratiji u Srbiji - iako to i dalje čini u privatnim razgovorima.
Podeljeni Stejt department
Ipak, ne dele svi u Stejt departmentu Hilovu bezrezervnu podršku Vučiću. Početkom maja, njegov kolega, specijalni izaslanik za borbu protiv dezinformacija Džejms P. Rubin (IO, 08/06/23), našao se na udaru Vučića i njegovog tima za komunikacije zbog retvitovanja istrage New York Times-a o vezama srpske vlade s organizovanim kriminalom. Beograd želi da ostane u dobrim odnosima s Belom kućom i američkom javnošću, te je ozbiljno shvatio efekat koji bi ovaj članak mogao imati na njegov ugled. Vučićeva savetnica za medije Suzana Vasiljević čak je otputovala u Vašington nakon objavljivanja članka.
Članovi Vučićevog najužeg kruga privatno sumnjaju da je Rubin pomogao u objavljivanju članka. U intervjuu za srpsku televiziju Happy, Vučić je sugerisao da je specijalni izaslanik SAD-a lobista koji radi za Albaniju - što Srbija odavno optužuje za podsticanje separatizma na Kosovu - i da je odlučan da sabotira beogradske projekte vezane za Kosovo.
Konstelacija diplomata i konsultanata
Rubin je preuzeo svoju diplomatsku funkciju u novembru. Prethodno je bio registrovan pod američkim zakonom Foreign Agents Registration Act (FARA) kao lobista od 2018. do 2020. godine dok je radio za PR firmu Ballard Partners na Floridi (IO, 22/06/22). Tokom tog perioda lobirao je u Vašingtonu u ime Kosova, a ne Albanije, kako Vučić tvrdi.
U međuvremenu, Beograd se drži svoje tradicije da ćuti o privatnim konsultantima koje angažuje za pomoć u strateškim komunikacijama (IO, 25/01/23). Ne postoji nikakav trag o Rendonu ni Antoniadisu u registru FARA, koji beleži samo dva nedavna ugovora o lobiranju za državne ili paradržavne srpske entitete. Firma Yorktown Solutions, koja ima brojne ugovore za lobiranje u korist ukrajinskih interesa, od 2019. godine pomaže Privrednoj komori Srbije u pronalaženju američkih investitora. Briselska advokatska firma Cleary Gottlieb Steen & Hamilton kratko je 2019. godine pomagala srpskoj državi u odbrani njenih interesa u Vašingtonu u vezi s pravnim sporom s vlastima Kosova.
Objavljeno: 20 jan 2025 n1info-rs