ODGOVOR IZ PODGORICE - Grlić Radman: Nije postojao logor Lora; Kabinet crnogorskog premijera: Postoje svjedočanstva ljudi...
• Grlić Radman je rekao da to nije otvoreno pitanje, već pravosudno procesuiran slučaj
• 19 mar 2025 jutarnji-hr, Hina
Kabinet crnogorskog premijera Milojka Spajića priopćio je da se nakon svjedočanstava o Lori ne može govoriti da taj zatvor nije postojao, niti se mogu zanemariti svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo bili zarobljeni i ubijeni, prenose u srijedu podgoričke Vijesti.
Spajićev kabinet odgovorio je na pitanje Vijesti da prokomentira stav šefa hrvatske diplomacije Gordana Grlić Radmana - da "ne postoji i nikada nije postojao nikakav Logor Lora", da to nije otvoreno pitanje između Zagreba i Podgorice, već "narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve", kao i da je "sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno".
Iz kabineta predsjednika Vlade Crne Gore navode da su dobrosusjedski odnosi među prioritetima izvršne vlasti u Podgorici, "kako zbog prosperiteta regije, tako i zbog usvajanja temeljnih vrijednosti Europske unije".
U tom smislu navode da smatraju kako je izuzetno važno do kraja istražiti ratne zločine, te tvrde da Crna Gora želi pravdu za sve žrtve i spremna je do kraja ustrajati na procesuiranju zločina i obeštećenju žrtava, u skladu s međunarodnim pravom.
Podsjećaju da ratni zločini ne zastarijevaju, odnosno da "zbog svoje specifičnosti nadilaze vrijeme u kojem sudionici govore o njima".
Jasno je da ako postoje svjedočanstva o "Lori", ne možemo govoriti da taj zatvor nije postojao, niti zanemariti svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo bili zarobljeni i ubijeni, a ti slučajevi nikada nisu procesuirani. Crna Gora očekuje da nadležne institucije u međusobnoj suradnji riješe i ova pitanja. S tim u vezi, ohrabrujemo hrvatsko i naše državno tužiteljstvo na još bližu suradnju kako bi svi počinitelji kaznenih djela bili procesuirani, a pravda za sve bila zadovoljena - poručili su iz kabineta crnogorskog premijera u odgovoru Vijestima.
Grlić Radman je u intervjuu za taj list u ponedjeljak rekao, među ostalim, da to nije otvoreno pitanje, već pravosudno procesuiran slučaj.
Prvo, ne postoji i nikada nije postojao nikakav "logor Lora". Drugo, to o čemu govorite nije otvoreno pitanje. To je narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve. Sve oko događanja u zatvoru u Lori je procesuirano i presuđeno, te je u domeni pravosudnog postupanja, što niti je moguće, niti potrebno komentirati. Smatram kako treba razjasniti da je to pokušaj izjednačavanja, i najblaže rečeno, to je provokacija i nije blagotvorno za bitnije iskorake u našim odnosima - rekao je Grlić Radman.
Objavljeno: 19 mar 2025 jutarnji-hr, Hina
UMANJUJE RATNE ZLOČINE Grlić Radman tvrdi da logor Lora nije postojao. Dobio odgovor iz Crne Gore
• Kabinet crnogorskog premijera Milojka Spajića priopćio je da se nakon svjedočanstava o Lori ne može govoriti da taj zatvor nije postojao, niti se mogu zanemariti svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo bili zarobljeni i ubijeni, prenose podgoričke Vijesti
• 19 mar 2025 nacional-hr, Ivana Petrić
Spajićev kabinet odgovorio je na pitanje Vijesti da prokomentira stav šefa hrvatske diplomacije Gordana Grlić Radmana - da "ne postoji i nikada nije postojao nikakav logor Lora", da to nije otvoreno pitanje između Zagreba i Podgorice, već "narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve", kao i da je "sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno".
Iz kabineta predsjednika Vlade Crne Gore navode da su dobrosusjedski odnosi među prioritetima izvršne vlasti u Podgorici, "kako zbog prosperiteta regije, tako i zbog usvajanja temeljnih vrijednosti Europske unije":
Jasno je da ako postoje svjedočanstva o "Lori", ne možemo govoriti da taj zatvor nije postojao".
U tom smislu navode da smatraju kako je izuzetno važno do kraja istražiti ratne zločine, te tvrde da Crna Gora želi pravdu za sve žrtve i spremna je do kraja ustrajati na procesuiranju zločina i obeštećenju žrtava, u skladu s međunarodnim pravom. Podsjećaju da ratni zločini ne zastarijevaju, odnosno da "zbog svoje specifičnosti nadilaze vrijeme u kojem sudionici govore o njima".
Jasno je da ako postoje svjedočanstva o "Lori", ne možemo govoriti da taj zatvor nije postojao, niti zanemariti svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo bili zarobljeni i ubijeni, a ti slučajevi nikada nisu procesuirani.
Crna Gora očekuje da nadležne institucije u međusobnoj suradnji riješe i ova pitanja. S tim u vezi, ohrabrujemo hrvatsko i naše državno tužiteljstvo na još bližu suradnju kako bi svi počinitelji kaznenih djela bili procesuirani, a pravda za sve bila zadovoljena - poručili su iz kabineta crnogorskog premijera u odgovoru Vijestima.
Što je izjavio hrvatski šef diplomacije?
Grlić Radman je u intervjuu za taj list u ponedjeljak rekao, među ostalim, da to nije otvoreno pitanje, već pravosudno procesuiran slučaj.
Prvo, ne postoji i nikada nije postojao nikakav logor Lora. Drugo, to o čemu govorite nije otvoreno pitanje. To je narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve.
Sve oko događanja u zatvoru u Lori je procesuirano i presuđeno, te je u domeni pravosudnog postupanja, što niti je moguće, niti potrebno komentirati. Smatram kako treba razjasniti da je to pokušaj izjednačavanja, i najblaže rečeno, to je provokacija i nije blagotvorno za bitnije iskorake u našim odnosima - rekao je Grlić Radman.
Zločini u Lori
Hrvatska je 2022. zbog ratnog zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima u vojnom istražnom zatvoru Lori na osam i pol godina nepravomoćno osudila zapovjednika zatvora Tomislava Duića, a stražara Emilija Bungura na četiri godine i deset mjeseci.
Lora je vojni zatvor u Splitu u kojem je Hrvatska vojska od 1992. do 1997. držala zarobljene neprijateljske vojnike, ali i neke civile.
U tadašnjoj presudi je zabilježeno kako su spomenuti stražari pritvorenike zlostavljali na razne načine među kojima su bile bludne radnje, mokrenje po njima, lažna strijeljanja, puštanje struje i tjeranje pritvorenika u pasje kućice uz zapovijed da laju, rekao je sudac u obrazloženju odluke.
On je rekao da zlostavljanja u Lori nisu bili ekscesi već učestala pojava. Tamo su maltretirani nemoćni ljudi, a u bloku C su bili ratni zarobljenici o kojima se uopće nije vodila evidencija. Ondje su smrtno stradala dva civila i tri ratna zarobljenika, dok su ostali zarobljeni imali brojne ozljede, kazao je sudac.
Dvojica optuženika i ranije su bili osuđeni u tzv. postupku Lora 1 u kojem je Duić dobio osam, a Bungur šest godina zatvora, ali su tražili obnovu postupka jer su obojica u vrijeme suđenja bili u bijegu.
U slučaju poznatom kao Lora 2 zbog ratnog zločina protiv civila ranije su osuđeni čuvari Tonči Vrkić na deset godina te Ante Gudić i Anđelko Botić na po osam godina zatvora.
Objavljeno: 19 mar 2025 nacional-hr, Ivana Petrić