Tito je dao tvornice radnicima. Zar je to totalitarni režim? A fratri iz Širokog nisu bili mučenici, već ustaški simpatizeri
• Nije, tvrdi Franjo Habulin, slučajno Josip Broz proglasio Zagreb gradom herojem
• 30 apr 2025 jutarnji-hr, Boris Orešić
Hrvatska je dala ogroman doprinos narodnooslobodilačkoj borbi (NOB) i konačnoj pobjedi u Drugom svjetskom ratu čiju 80. obljetnicu obilježavamo 8. svibnja, kaže u Briefingu predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA) Franjo Habulin. Otkriva da se u ponedjeljak 5. svibnja u Muzeju grada Zagreba o toj temi odražava okrugli stol na kojem će sudjelovati hrvatski povjesničari i veleposlanici nekoliko država, a 8. svibnja bit će središnja proslava u dvorani Vatroslav Lisinski na koju bi trebali doći predsjednici države, Vlade i Sabora, gradonačelnik Zagreba, a pozvani su i ministri i saborski zastupnici, veleposlanici kao i još uvijek živi sudionici NOB-a. Bit će to pravi antifašistički skup na kojem će se pjevati partizanske pjesme "Po šumama i gorama", "Padaj silo i nepravdo", "Šume, šume", "Oj Mosore, Mosore"... Zoran Milanović je prihvatio pokroviteljstvo i sigurno dolazi, najavljuje Habulin koji podsjeća da se 8. svibnja obilježava i 80. obljetnica oslobođenja Zagreba, a svaki peti Zagrepčanin je sudjelovao u NOB-u što je bilo oko 50.000 ljudi.
Nije, tvrdi on, slučajno Josip Broz proglasio Zagrebu gradom herojem. Na savskom nasipu, na mjestu gdje su partizanske jedinice ušle u grad i ove će se godine 10. svibnja održati Trnjanski kresovi. Bilo je, kaže, godina kada se premijeri i predsjednici nisu odazivali na proslave antifašističkih obljetnica. Odnos prema antifašizmu bi i danas mogao biti bolji. Vidimo da u cijeloj Europi jača ekstremna desnica koja bi u Hrvatskoj pisala neku novu povijest i pobjednike prikazivala kao zločince, a zločince kao domoljube. Za sve to imaju podršku dijela vlasti. U našim školama djeca o fašizmu i antifašizmu ne uče gotovo ništa pa ne znaju tko je bio tko. Ministar Fuchs mi kaže da je program jako dobar, ali to nije istina. Ustaše se prikazuje kao istinske borce za Hrvatsku što nije točno je NDH nije nastala plebiscitom hrvatskih građana nego voljom Mussolinija i Hitlera. Taj zločinački režim je masovno ubijao ljude i vodio genocidnu politiku zbog čega su ljudi masovno bježali u partizane, govori Habulin koji je bio hrvatski branitelj od 5. kolovoza 1991. i tvrdi da su partizani u Drugom svjetskom ratu branili Hrvatsku kao i hrvatski branitelji u Domovinskom ratu.
Ustaše su bile sluge vlastitog okupatora
Imenice partizan i ustaša ne bi smjele stajati u istoj rečenici. Ustaše su bili sluge vlastitog okupatora, krvnici i zločinci, a partizani su oslobađali svoju domovinu i bili prihvaćeni kao partner u svjetskoj antifašističkoj koaliciji koja se u Europi i svijetu borila za mir. Hrvatska je na razini Jugoslavije dala najviše pripadnika NOB-a. Već 50-ih godina je Tito dao tvornice na upravljanje radnicima. Je li to totalitarni režim? Demokraciju je moguće graditi i bez višestranačja. Ni stari Grci nisu imali stranke, govori Habulin koja smatra da je sramotno da Državno odvjetništvo ispituje 101-godišnju partizanku Vjeru Andrijić.
Sramotni su ciljevi te istrage. Nakon povlačenja ustaške i njemačke vojske u Širokom Brijegu su franjevci nastavili pružati oružani otpor partizanima. Na kraju su ih partizani likvidirali i sada se kroz proces protiv Vjere želi dokazati da su ti fratri bili mučenici što nisu bili. Bili su simpatizeri ustaškog režima i nisu bili u pravu, objašnjava Habulin koji zamjera Tomislavu Tomaševiću što u Zagrebu nije vratio Titovo ime nekom trgu ili ulici.
Ne znam zašto to nije učinjeno. Titu treba vratiti trg koji je nosio njegovo ime, naglašava Habulin. Otkriva da čak i talijanska premijerka Giorgia Meloni ove godine u Italiji obilježava dan pobjede nad fašizmom, dok istovremeno Istru, Rijeku i dalmatinske otoke naziva talijanskima.
Rat u Europi je završio na Bleiburškom polju
Predsjednici europskih zemalja, kao članovi antifašističke koalicije i EU zemalja bi trebali zajedno obilježavati Dan pobjede nad fašizmom. Nije slučajno EU odredila 9. svibnja kao Dan Europe. Tog dana 1945. je položeno oružje čime je Drugi svjetski rat završen osim u Sloveniji gdje je rat trajao do 15. svibnja kada su poražene snage položile oružje na Bleiburškom polju. Od 8. do 15. svibnja je u tim borbama poginulo oko 1200 pripadnika Jugoslavenske armije. I na drugoj strani je bilo toliko žrtava. To se moglo izbjeći, a krivi su oni koji su smatrali da mogu pobjeći od ruke pravde koja bi ih sigurno zadesila. Smatrali su da će se predati zapadnim saveznicima i da će tako bolje proći, ali su zaboravili da je NDH najavila rat Velikoj Britaniji i zapadnim saveznicima. A još u Teheranu je sklopljen dogovor da svi oni koji su bili u nekoj državi na strani nacifašizma budu predani toj državi, ističe Habulin.
Prema njegovim riječima preostali živi pripadnici NOB-a u Hrvatskoj, njih oko 250, zbog sudjelovanja u NOB-u nemaju nikakve povlastice, odnosno ukinute su im sve one koje su imali, čak i invalidima koji nemaju pravo na ortopedska pomagala. Svi su oni nakon Drugog svjetskog rata odradili cijeli radni vijek.
Najstariji ima 103 godina. Zove se Franjo i ima spomenicu 1941. godine. Znači da je od te godine sudjelovao u ratu. Još uvijek je bistar i pokretan i bavi se svojim voćnjakom, otkriva Habulin dodajući da je i gospodin Franjo pozvan na proslavu u Lisinski. Zaključuje da je važno sačuvati istinu o NOB-u jer je to bila slavna i herojska borba za slobodu, jednakost i ravnopravnost, socijalna i ljudska prava kao i prava žena. To su, tvrdi on, bili temelji na kojima je Tito okupljao borce i stvorio respektabilnu vojsku.
Objavljeno: 30 apr 2025 jutarnji-hr, Boris Orešić