Novi čelnik SIPA operativac UDBe likvidirao AntU Đapića
Postavio ga predsjednik HDZ BiH Dragan Čović
• Dragan Lukač, poznat po profesionalizmu, postao je prepreka kriminalu i korupciji, pa ga Dodikov kadar Mirko Lujić zamjenjuje "podobnim Hrvatom" Anđelkom Hrgićem - kojeg je kadrovirao predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović
• Anđelko Hrgić rođen 26 jul/srp 1958 Lusnić općina Livno
Objavljeno: 13. listopad 2009
Novoimenovani zamjenik direktora Sipe (državne agencije za istrage i zaštitu) u BiH Anđelko Hrgić predmet je istrage njemačkog tužiteljstva zbog ubojstva političkog emigranta Ante Đapića, strica bivšeg predsjednika HSP Ante Đapića - piše Slobodna Dalmacija.
Anđelko Hrgić na potjernici EUPrema policijskim dokumentima Anđelko Hrgić je u vrijeme ubistva Ante Đapića bio službenik Službe državne bezbjednosti u Livnu, kojom je u BiH tada rukovodio Sredoje Nović - bivši direktor SIPA-e, a današnji državni ministar civilnih poslova. Osim Sredoja Novića i Anđelka Hrgića, na njemačkoj potjernici nalazi se i ime Ivana Lasića koji je prijavljen na adresi u Mostaru
Pravaški čelnik u više navrata do sada je javno prozivao Hrgića, bivšeg Udbina djelatnika iz Livna, da je bio "glavna zadužena osoba za likvidaciju" njegova strica.
Danas Đapić za "Slobodnu" kaže da je 1991. dobio presliku izvještaja Službi državne bezbjednosti, u kojoj su bili evidentirane osobe koje je potrebno pratiti kao i imena pripadnika Udbe koji su bili zaduženi za pojedini slučaj: - "Pokraj imena mojeg strica bilo je upisano ime Anđelka Hrgića iz Udbina ureda u Livnu, a likvidaciju je izvršila osoba pod kodnim imenom Karlo".
U službenim Udbinim papirima bilo je upisano da se moj stric treba lišiti slobode do studenoga 1989. godine, a on je ubijen 26. lipnja 1989. U njegovu stanu u Nuernbergu pronašli smo ga mrtvog moj otac i ja. Hrgić kao glavni zaduženi za mojeg strica sigurno zna tko je izvršio likvidaciju, a i tko ju je naredio.
Dokumenti u policiji
Đapić pojašnjava da je te službene Udbine dokumente kao i druge koje je dobio od Saveznog sekretarijata za vanjske poslove SFRJ predao muenchenskoj policiji kao i nadležnom tužiteljstvu u Bavarskoj još 1996. godine, ističući da je Hrgić kao i ostali uključeni u likvidacije političkih emigranata pod istragom njemačkog tužiteljstva.
U Njemačkom veleposlanstvu u BiH zatražili smo da nam pribave službenu informaciju o tome je li Hrgić još uvijek pod istragom u njemačkom tužiteljstvu, no oni su nam pojasnili da prema proceduri "moramo imati punomoć od osobe koju istražujemo, odnosno od samoga Hrgića".
No, ovaj slučaj je toliko zanimljiviji jer je direktor Sipe Mirko Lujić, kojega je kadrovirao premijer Republike Srpske Milorad Dodik, smijenio s funkcije zamjenika direktora Sipe Dragana Lukača, koji je inače istražio i potpisao dokument koji tereti Milorada Dodika da je zloupotrijebio poziciju i oštetio proračun BiH za 145 milijuna konvertibilnih maraka.
Kako Dodik i Čović u Tužiteljstvu BiH već imaju zavidnu količinu kompromitirajućeg materijala, ali i kaznenih prijava, a što je prikupio i dokazao između ostalih i Dragan Lukač, onda se profesionalca Lukača raspoređuje na novu dužnost osiguranja objekata i osoblja, a na čelnu poziciju za kriminal i korupciju dovodi bivši udbaš kojeg istražuje njemačko tužiteljstvo kao glavnu osobu zaduženu za slučaj likvidiranog Ante Đapića.
Iz komentara:
"Val" je imao dugačak staž i bio je iskusan žbir. Bio je dojavnik od 1979.g. do 12.11.1990.g. Rodj. 27.03.1949.g. Radio u Hotelu "Albergo Faido" u Faidu, Švicarska. Na vezi ga je držao Anđelko Hrgić, kojega Ante Đapić optužuje da je bio jedan od organizatora likvidacije njegovog strica. Anđelko Hrgić je sada djelatnik SIPA u BIH i radi na istragama za ratne zločine. Šef mu je Sredoje Nović, isti onaj koji mu je i tada bio šef, i koji je potpisao "Valov" dosje, uz Muhameda Bešiæa. Također ga je na vezi držao Goran Mihaljević, sadašnji (ne)časnik za vezu sa Haškim Tribunalom u BIH...
izvor: livno-online.com-14013
I u BiH osobe s njemačke potjernice
Objavljeno: 06. jan 2014
Na jednoj adresi u Mostaru prijavljen je Ivan Lasić, čije se ime, uz Perkovića i Mustaća također nalazi na evropskoj potjernici. On je državljanin BiH i naše policijske agenicije protiv njega ne mogu postupati po potjernici iz EU.
Lasić, inače, živi na relaciji Mostar - Knešpolje kod Širokog Brijega. No, nije Lasić jedini bh. državljanin koji se dovodi uz vezu s ubistvima političkih emigranata. Službenici Federalne uprave policije sredinom ovog mjeseca trebali bi otputovati u Njemačku, gdje bi od tamošnje policije i tužiteljstva izuzeli dokumentaciju u vezi s ubistvom hrvatskog emigranta Ante Đapića. Đapić je, podsjećamo, ubijen 1989. godine, a prema policijskim informacijama ubistvo su pripremili pripadnici UDBA-e iz Livna. Među osobama koje se dovode u vezu s ovim slučajem je aktualni pomoćnik direktora SIPA-e Anđelko Hrgić, koji je pod istragom Federalne policije.
Prema policijskim dokumentima Hrgić je u vrijeme ubistva bio službenik Službe državne bezbjednosti u Livnu, kojom je u BiH tada rukovodio Sredoje Nović, bivši direktor SIPA-e, a današnji državni ministar civilnih poslova.
izvor: federalna.ba-85459