Čović i društvo kod Slezaka

Tko nas bre pomiri - Čović i društvo kod Slezaka

Čović sazvao lidere na imanje čovjeka koji državi duguje 40 miliona KM

Objavljeno: 09. apr 2018

Ako u Bosni i Hercegovini dugujete višemilionske iznose državi i po svoj prilici nemate namjeru izmiriti svoj dug, nećete otići u zatvor, a vaša imovina neće biti oduzeta. Bit ćete istaknuti članovi društva, a lokalni zvaničnici će se još potruditi da unaprijede vaš društveni i ekonomski status. Na vašim će se imanjima organizirati sastanci na najvišem nivou, uz obavezan poziv medijima da iste što detaljnije poprate.

Jedan takav sastanak večeras organizira predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, koji će u Mostaru ugostiti najvažnije regionalne i domaće zvaničnike.

- Vjerujem da ste pozvani u ljetnikovac Radobolja, da nas pratite na toj večeri - kazao je Čović medijima uoči dolaska regionalnih lidera i otvaranja Mostarskog sajma privrede.

Ljetnikovac Radobolja, u kojem će Čović ugostiti Vučića, Vujanovića, Plenkovića, Borisova i druge, u vlasništvu je kompanije Editus City Group, čiji su osnivači, prema podacima Registra poslovnih subjekata, Vesna, Nino i Mario Slezak, odnosno supruga i sinovi mostarskog biznismena Dinke Dike Slezaka, koji, tvrde upućeni, povlači sve konce u toj kompaniji.

Izvod iz Registra poslovnih subjekata

Dinko Slezak Dika
Dinko Slezak Dika

Dinko Slezak je, podsjećanja radi, bio vlasnik kladionica Derby Bet Shop i Intersport. Ove kladionice, prema posljednjim podacima Porezne uprave FBiH, po osnovu neplaćenog poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada državi duguju 40 miliona KM. Da budemo precizniji, Derby Bet Shop duguje 22.000.790,30 KM, a Intersport 18.843.056,99 KM.

Slezak je 2006. godine založio dio svoje imovine za puštanje na slobodu tada pritvorenog predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, a ovaj mu to, očigledno, nikada nije zaboravio. U međuvremenu je Slezak postao vodeći hercegovački građevinar pa je dobio niz atraktivnih lokacija u Mostaru za gradnju objekata. Odnedavno je postao vlasnik i uništene kompanije Žitopromet, odnosno atraktivnih lokacija u posjedu te kompanije.

izvor: faktor.ba-291392

 

Mostarski sajam: Kako je Čović zloupotrijebio Predsjedništvo BiH

Dragan Čović

Objavljeno: 09. apr 2018

Regionalni lideri, plus bugarski premijer Bojko Borisov, okupit će se danas i sutra u Mostaru, gdje će, na poziv poslan sa adrese Predsjedništva Bosne i Hercegovine, prisustvovati otvaranju Mostarskog sajma privrede.

Iako je Predsjedništvo BiH pokrovitelj 21. Međunarodnog sajma privrede, predsjedavajući Bakir Izetbegović i član Mladen Ivanić neće biti u Mostaru. Propustit će tako priliku iz prvih redova svjedočiti manifestaciji koja je ove godine osmišljena baš po ukusu njihovog kolege Dragana Čovića, koji je, uloživši nešto svog vremena i diplomatski kredibilitet Predsjedništva BiH, na jednom mjestu okupio najvažnije zvaničnike ovog dijela Evrope.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović i premijer Bugarske Bojko Borisov doputovat će u BiH već danas i to ne zato što im je poštar donio pozivnicu sa potpisom Dragana Čovića, već što je ista na sebi imala memorandum Predsjedništva naše zemlje. Tako će iz Beograda, Podgorice i Sofije poletjeti ka BiH na zvaničnu manifestaciju u organizaciji kolektivnog šefa države, a sletjet će na privatni dernek Dragana Čovića.

Zagrijat će se zvanice za sutrašnju ceremoniju otvaranja Sajma današnjim nizom sastanaka, krunisanih večerom na koju je Čović, kako je kazao, "pozvao one koje je pozvao". Za razliku od skraćene liste zvanica na preparty, na glavni događaj su pozvani svi, kako bi na Čovićevoj privatnoj manifestaciji, poznatoj i kao Mostarski sajam privrede, posvjedočili veličini najlegitimnijeg u Hrvata.

Za razliku od prošle godine, kada se na ceremoniji otvaranja prisutnima obratio tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH, ove su godine organizatori procijenili da je obraćanje predstavnika institucije pokrovitelja suvišno. Obratit će se zato njegova direktorica Dalfina Bošnjak (HDZ) te vječiti gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić (HDZ). Pokrovitelji bi, zamislio je Čović, trebali za to vrijeme slušati i aplaudirati iz prvih redova.

A kulminacija ceremonije otvaranja Sajma bi, namaštao je Čović na vrhuncu kreativnog zanosa, trebao biti trenutak u kojem direktorica Bošnjak uručuje priznanje "za višegodišnju suradnju i osobit doprinos razvitku i međunarodnoj promidžbi gospodarskog sajma", ali ne Predsjedništvu BiH i njegovim članovima kao glavnim pokroviteljima, već, precizirano je programom, "njegovoj ekselenciji, hrvatskom članu Predsjedništva BiH". Ostali pokrovitelji, oni nehrvatski, bi nastavili aplaudirali iz prvog reda.

Bit će, ne sumnjamo, Vučić, Vujanović i Borisov oduševljeni količinom zahvalnosti, poštovanja i ljubavi prema "njegovoj ekselenciji", ali će biti i pomalo zbunjeni jer, mogli bi se zakleti, na pozivnicima za događaj je stajao memorandum Predsjedništva BiH, a ne Kantonalnog odbora HDZ Mostar, što više odgovara karakteru manifestacije. Još kada prisutne upozna sa izazovima BiH vezanim za pitanje izbora legitimnih hrvatskih predstavnika i nejednakopravnosti Hrvata u našoj zemlji, natpis na pozivnicama će definitivno izgledati kao štamparska greška.

Malo štete po kredibilitet institucije Predsjedništva BiH, nekoliko dodatnih radnih sati uposlenih u Službi za protokol i ceremonijal te nasamareni zvaničnici, procijenio je najlegitimniji među legitimnim, prihvatljiva je cijena za sliku na kojoj baš on, usred "stolnog grada", kao pravi lider okuplja najvažnije ljude regiona, sastaje se, saziva večere i prima priznanja.

Kako je Čović uništio sajam u Mostaru: Od skupa privrednika do jeftinih političkih poena

Međunarodni sajam privrede u Mostaru godinama je bio jedan od najvažnijih ekonomskih događaja Hercegovine koji je privlačio ugledne goste i firme iz cijele regije.

Redovno su mu pokrovitelji bili najviše državne institucije, ali niz skandala i poteza su narušili ugled ovog sajma i u pitanje doveli samu svrhu njegovog održavanja. U centru ovogodišnjih kontroverzi oko sajma je član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović.

Nedolazak druga dva člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i Mladena Ivanića kao i predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića sveo je nekada poštovani sajam na privatni Čovićev skup koji su posjetili političari iz regije jer je na pozivu koji je iz njegovog kabineta poslat stajao žig Predsjedništva BiH.

Što se tiče neodlaska u Mostar, Izetbegović je kazao da je to postupak koji je njegov kolega iz Predsjedništva BiH Dragan Čović vjerovatno želio i očekivao.

Sljedeći skandal je Čovićev potez da večeru za regionalne državnike organizira u ljetnikovcu Radobolja koje je u vlasništvu firme Editus City Group čiji su osnivači, prema podacima Registra poslovnih subjekata, Vesna, Nino i Mario Slezak, odnosno supruga i sinovi mostarskog biznismena Dinke Dike Slezaka, koji, tvrde upućeni, povlači sve konce u toj kompaniji. Dinko Slezak je, podsjećanja radi, bio vlasnik kladionica Derby Bet Shop i Intersport. Ove kladionice, prema posljednjim podacima Porezne uprave FBiH, po osnovu neplaćenog poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada državi duguju 40 miliona KM. Da budemo precizniji, Derby Bet Shop duguje 22.000.790,30 KM, a Intersport 18.843.056,99 KM.

Zatim je tu i činjenica da je sajam zvanično otvoren 10. aprila koji se inače obilježava kao zvanični datum osnivanja Nezavisne Države Hrvatske (NDH).

Čović je na sajmu govorio i o odnosima BiH i Srbije, izmjenama Izbornog zakona i raznim drugim političkim pitanjima. Čitav slučaj dobio je političku dimenziju i u Bugarskoj u kojoj su mediji u pitanje doveli svrsishodnost dolaska premijera te zemlje Boyka Borisova na manifestaciju kojoj ne prisustvuje Izetbegović i Zvizdić.

Čitav niz političkih skandala koje je Čović izveo u sjenku je bacio sam sajam. Političari nisu govorili o privredi, a privrednici nisu imali hrabrosti da sebe stave u prvi plan kada već političari neće. Tako da je na kraju Međunarodni sajam privrede u Mostaru sveden na politički skup u režiji Čovića.

To je za Faktor kazao ekonomski analitičar Damir Miljević koji kaže da "spajanje političkih skupova na najvišem nivou sa ovom vrstom manifestacija normalno da ostavlja u sjenci ono što je najvažnije, a to je privredna saradnja pogotovo što izgleda da je ove godine to sve bilo u funkciji predizborne kampanje, to se tako može tumačiti".

- Tako da ostaje gorak ukus na kraju. Nisu privrednici u prvom planu, nažalost. Nije problem to što su političari na otvaranju sajma, ali pretvoriti sajam u mjesto za sastančenje na najvišem političkom nivou je ostavljanje privrede u sjeni. Kada pogledate velike evropske sajmove, oni se nikada ne koriste za ovakve skupove. U tom kontekstu je opet ono što stalno imamo na Balkanu a to je da umjesto da je politika u funkciji ekonomije, ekonomija je u funkciji politike, i to je ta značajna razlika - zaključuje Miljević.

izvor: faktor.ba-291323