Aleksander Petrov - Anatolij Vladimirovič Čepiga aka Ruslan Boširov

Staljinistički apetit za likvidaciju izdajnika

Istraga o eksplozijama na tlu Evrope razotkrila ZLOGLASNU RUSKU JEDINICU

• Ciljevi specijalnih snaga GRU mijenjali su se tokom godina: operacije u Afganistanu i lokalni sukobi tokom 1990-ih pretvorili su ih u jedinicu za subverzivne aktivnosti i zasjede. Međutim, to GRU-u nije ometalo pronalaženje novih regruta za svoje specijalne snage

Objavljeno: 30. apr 2021 | TBT, BLIC J.R.

Dvije zapanjujuće činjenice iz češke istrage o ulozi GRU u eksplozijama u skladištu municije u selu Vrbetice 2014. godine otkrivaju kako se ova ruska vojna obavještajna služba razvijala tokom godina.

Istražitelji su najprije saznali da su agenti GRU organizirali dvije eksplozije koje su odnijele ljudske živote na teritoriji evropske države. To je bio dio operacije trovanja bugarskog trgovca oružjem Emilijana Gebreva, čime je poremećena isporuka oružja za Ukrajinu. Na kraju se ispostavilo da iza toga stoje ista dva operativca GRU koja su pokušala otrovati Sergeja Skripalja u Velikoj Britaniji 2018. godine.

Recept za ubistva star više od šest decenija

Zapravo, korijeni ove operacije sežu do 28. septembra 1956. godine, kada je bomba eksplodirala u hamburškoj kancelariji Otoa Shlutera. Iako je poznati trgovac oružjem tada uspio izvući samo sa ranama, njegov pomoćnik je ubijen. Ubrzo su uslijedila još dva pokušaja napada na njega.

Godinu dana kasnije, bomba je eksplodirala u njegovom "mercedesu", ubivši njegovu majku i teško ranivši ćerku. Tek u tom trenutku je odlučio da odustane od snabdijevanja oružjem alžirskih pobunjenika Nacionalnog fronta za oslobođenje (FLN).

Budući da su i drugi Njemci snabdijevali FLN oružjem, pokušaji atentata su nastavljeni. Ubrzo nakon toga, eksplodirala je bomba postavljena ispod vozačevog sjedišta drugog "mercedesa" u Hamburgu, usmrtivši drugog trgovca oružjem.

Švicarskog poslovnog partnera nastradalog trgovca oružjem, ubila je ranije u Ženevi otrovana strelica ispaljena iz prenamijenjene biciklističke pumpe. U međuvremenu, teretni brod Atlas, natovaren norveškim dinamitom namijenjenim FLN-u, potonuo je u luci Hamburg nakon što je eksplodirala bomba pričvršćena za kobilicu.

Serija ubistava i bombaških napada pripisana je misterioznoj organizaciji "Crvena ruka" za koju se vjerovalo da je čini grupa francuskih naseljenika u sjevernoj Africi nezadovoljnih tokom rata u Alžiru.

Kasnije se saznalo da su operacije sprovodile profesionalne jedinice francuske obavještajne službe SDECE.

Do tada je SDECE razvio dvije vrste operacija kako bi spriječio spoljne strane da isporučuju oružje u Alžir. Prva se zvala "arma", od riječi naoružanje (armaments). Ove operacije su imale za cilj sabotažu FLN-ovih kanala podrške i zastrašivanje privrednika koji rade sa Alžircima. To je podrazumijevalo uništavanje brodova koji su tamo prevozili oružje, poput Atlasa u hamburškoj luci.

Druga, kodnog naziva "homo", za "ubistva" (homicide), uključivala je atentat na dobavljače oružja i agente FLN. U operacijama je ubijeno na stotine ljudi, prije svega u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku, među kojima su bili i njemački prodavci oružja.

Ubistva u Njemačkoj imala su određenu svrhu - da izbace Njemačku sa tržišta malokalibarskog oružja za alžirske pobunjenike. Mnogo godina kasnije, Njemačka je priznala da su terorističke aktivnosti "Crvene ruke" jedan od razloga koji su primorali njemačke vlasti da pooštre pravila o trgovini oružjem. To, međutim, nije pomoglo Francuzima da pobjede u ratu u Alžiru.

Parovi kao zloglasne ubice

Ova stara priča, koju bi i Francuzi i Njemci najradije zaboravili, vrlo je slična onome kako Česi opisuju trenutne akcije ruske špijunske službe GRU. U njima vidimo istu kombinaciju "arme" i "homoa": eksplozije na skladištima oružja i pokušaj trovanja Bugarina koji je isporučivao oružje Ukrajini.

Dakle, GRU je usvojio taktiku koju su francuske specijalne službe koristile prije više od 50 godina, ali uz jedan važan dodatak - Rusi koriste iste pojedince za obavljanje subverzivne aktivnosti u mirnodopskoj zapadnoj Evropi i za eliminiranje izdajnika ruske države.

Objašnjenje za to također dolazi iz pedesetih godina prošlog stoljeća, piše "The Moscow Times". Dok su Francuzi dizali u zrak njemačke trgovce oružjem, agent GRU u susjednoj Austriji, Ivan Ščelokov - ratni veteran i sin diverzanta koji je minirao mostove u Španiji - izvršio je niz sličnih zadataka sa svojom suprugom.

- "Nadežda i ja smo radili u paru, kao i četiri druga para mladih agenata tajnih službi poput nas. Održavali smo kontakt sa osobljem stanice, ali naš glavni zadatak bio je eliminiranje izdajnika. Posao je bio težak i opasan. Poslije godinu dana, od pet parova koji su izvršavali ove misije, ostali smo samo Nađa i ja", rekao je jednom prilikom.

Operacije imale isti obrazac

Ščelokov se kasnije podsjetio da su sve takve "likvidacije" slijedile isti obrazac.

- "Obično smo se dogovarali da se sretnemo sa žrtvom u blizini vodenog tijela kako bi oni odmah "plivali s ribama", kako kažu. Nađa ih je uvijek gađala svojim tihim pištoljem. Na mjestu sastanka, uzimala bi presavijeni papir iz tašne i predavala ga izdajniku. Dok bi ga on otvarao, Nadežda bi ga upucala pravo iz tašne. Držao bih stražu, a zatim bih mu vezao kamenje za noge i bacio ga u vodu", ispričao je.

Ščelokov nikad nije preispitivao svoju ulogu u tim ubistvima. Zažalio je samo što jedna od njegovih žrtava u stvari nije bila izdajnik i što naredba o otkazivanju misije nije stigla na vrijeme. Također je bio ljut na neprofesionalnost svojih pretpostavljenih, koji su loše planirali puteve za bjekstvo za njega i njegovu suprugu. Očigledno nije imao drugih nedoumica u vezi sa ovim dijelom svog života.

Po povratku u Sovjetski Savez, Ščelokov je karijeru nastavio u vojnoj obavještajnoj službi. Ubrzo je dobio zadatak da pomogne u stvaranju onoga što je postalo zloglasna specijalna jedinica GRU. Danas se smatra jednim od njegovih osnivača.

Ciljevi specijalnih snaga GRU mijenjali su se tokom godina: operacije u Afganistanu i lokalni sukobi tokom 1990-ih pretvorili su ih u jedinicu za subverzivne aktivnosti i zasjede. Međutim, to nije ometalo pronalaženje novih regruta za svoje specijalne snage.

U Sovjetskom savezu poslije Drugog svetskog rata, služba GRU je vodila diverzante i atentatore poput Ščelokova do karijere u Specijalnim snagama, dok u Rusiji Vladimira Putina agenti Specijalnih snaga poput Anatolija Čepige prelaze sa radnih mjesta u Glavnoj direkciji na atentatorska i diverzantska zaduženja na terenu.

I baš kao i njihovi prethodnici, današnji operativci suzdržavaju se od postavljanja nepotrebnih pitanja o prirodi svog posla.

Tako je GRU napravio pun krug, smatra "The Moscow Times" - uprkos preseljenju u ultramoderno sjedište, GRU i dalje čine ljudi koji svijet gledaju kroz sočiva pedesetih godina i ugađaju staljinističkom apetitu za likvidacijom izdajnika.

izvor: thebosniatimes.ba-59490