Marinko Čavara pomilovao kriminalca koji je osuđen na 17 godina zatvora
• Predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara donio je odluku o pomilovanju osuđenog kriminalca Muhameda Alija Gašija - tako će Gaši izaći na slobodu na razdoblje od tri mjeseca
• 19 okt 2022 ramski-vjesnik-ba
Čavara je nedavno donio odluku o pomilovanju, a odluka je objavljena u Službenom listu BiH. Odlukom predsjednika FBiH Gaši će izaći na slobodu na razdoblje od tri mjeseca, čime je udovoljeno njegovom zahtjevu.
On će se tako djelomično osloboditi od izdržavanja izrečene kazne zatvora za razdoblje od 3 (tri) mjeseca.
Podsjetimo, Gaši je 2009. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 17 godina i sedam mjeseci. Županijski sud u Sarajevu je 23. lipnja 2009. godine osudio je Muhameda Alija na 20 godina zatvora zbog organiziranja zločinačke organizacije u vezi s kaznenim djelima protupravno zauzimanje nekretnine od općeg značaja, oštećenja tuđe stvari, bespravne gradnje, ugrožavanje sigurnosti, pranja novca, ubojstvo u pokušaju te više kaznenih djela iznude u pokušaju.
Kasnije mu je kazna preinačena na 17 godina i sedam mejseci zatvora. S obzirom na dosadašnje razdoblje provedeno u zatvoru i s obzirom na ovo pomilovanje koje mu je izrekao Marinko Čavara, postavlja se pitanje hoće li će se Gaši uopće vraćati u zatvor.
Bez obzira na vremensko razdoblje na koje se odnosi pomilovanje, postavlja se pitanje kakva poruka se šalje ovakvim potezom predsjednika FBiH.
Objavljeno: 19 okt 2022 ramski-vjesnik-ba
Ko je sve "umiješan" u pomilovanje Muhameda Alija Gašija
• Kakva je uloga Mate Jozića? Šta kaže Zakon?
• 19 okt 2022 oslobodjenje-ba
U javnosti je danas odjeknula vijest da je Muhamed Ali Gaši, koji je 2009. godine osuđen na dugogodišnju kaznu zatvora u trajanju od 17 godina i sedam mjeseci, pomilovan odlukom predsjednika FBiH Marinka Čavare. Odluka o pomilovanju traje tri mjeseca.
Međutim, treba znati da Čavara, iako je formalno donosilac odluke, odnosno njen krajnji potpisnik, nije jedina osoba u procesu njenog donošenja.
Prema Zakonu o pomilovanju FBiH, predsjednik FBiH odluku donosi uz konsultacije sa potpredsjednicima, a u ovom slučaju to su Melika Mahmutbegović i Milan Dunović. Međutim, možda i ključna figura u cijelom procesu je ministar pravde FBiH, a ovu funkciju trenutno obavlja Čavarin stranački kolega Mato Jozić.
Naime, prema Zakonu o pomilovanju FBiH procedura počinje podnošenjem molbe za pomilovanje, koja se upućuje Ministarstvu pravde FBiH. Nakon dobijene molbe ministar mora zatražiti od uprave ustanove za izdržavanje kazne (zatvora) informacije o zatvoreniku, njegovom psihofizičkom stanju, ponašanju u toku izdržavanja kazne, te sve ostale podatke potrebne za donošenje odluke.
Osim toga od suda koji je izrekao pravosnažnu presudu traže se podaci o vrsti krivičnog djela, otežavajućim i olakšavajućim okolnostima, na osnovu kojih je izrečena kazna i slično.
Nakon dobijenih informacija ministar sačinjava izvještaj sa prijedlogom da li da se molba o pomilovanju prihvati ili ne.
Međutim, ovo ne umanjuje Čavarinu odgovornost pri donošenju ovakvih odluka, jer predsjednik FBiH ima mogućnost da odbije molbu o pomilovanju. Uostalom, upravo je Čavara u avgustu prošle godine u jednom danu odbio 13 molbi za pomilovanje.
Objavljeno: 19 okt 2022 oslobodjenje-ba