Dramatične pretnje Putinovog ideologa "ruskog sveta": Bliži se kraj Zapada
Dolazi era monarhija - kaže Dugin - ovo je kraj demokracije
RADIKALNA IDEJA - Putinov ideolog "ruskog svijeta" javio se s drastičnim planom za Ameriku: "Sad je jasno, bliži se kraj Zapada"
• "Bliži se kraj rodnih politika, woke, cancel kulture, zagovaranja transrodnih osoba, posthumanizma i postmodernizma"
• Neslužbeni ideolog "ruskog sveta", kako ga nazivaju pojedini mediji, Aleksandr Dugin u svom najnovijem tekstu za RIA Novosti tvrdi da se bliži kraj Zapada
• 30 nov 2024 jutarnji-hr, Robert Bajruši
Kako JutarnjiList, koji je preneo pomenuti tekst, konstatuje - reči Dugina su važne jer on uglavnom piše "ono što Putin misli":
Svet ulazi u postliberalnu eru. Međutim, ovo postliberalno doba uopšte se ne poklapa sa komunističkim marksističkim očekivanjima:
Prvo, socijalistički pokret je propao na globalnom nivou, a njegove ispostave - SSSR i Kina - napustile su ortodoksne forme i, u različitom stepenu, usvojile liberalni model.
Drugo, glavna pokretačka snaga odgovorna za kolaps liberalizma postale su tradicionalne vrednosti i duboki civilizacijski identiteti - navodi Dugin u svom autorkom tekstu za RIA Novosti.
Čovečanstvo prevazilazi liberalizam ne kroz socijalističku - materijalističku i tehnološku - fazu, već kroz reaktivaciju kulturnih slojeva koje je zapadni modernizam smatrao prevaziđenim, nestalim, ukinutim, odnosno premodernizmom za koji se pokazalo da nije uništen, a ne kroz postmodernizam, što u potpunosti sledi iz zapadnog modernizma. Ispostavlja se da je postliberalizam potpuno drugačiji od onog kakvim ga je zamišljala levičarska progresivna misao.
Postliberalizam generalno stavlja u zagrade eru zapadne dominacije u Novom dobu, smatrajući je samo privremenom pojavom, etapom u kojoj nema ničeg opšteg i univerzalnog. Određena kultura, oslanjajući se na grubu silu i agresivnu upotrebu tehnologije, ostvarila je svoje liderstvo na planetarnim razmerama u određenom periodu, pokušavajući da svoje temelje, tehnike, metode i ciljeve učini univerzalnim. Tako je počela istorija najuspešnije svetske imperije - nastavlja Dugin u svojoj analizi.
Ali posle više od pet vekova, zapadna hegemonija je došla do kraja, a čovečanstvo se vratilo (i još uvek se vraća) u uslove koji su generalno bili karakteristični za eru koja je prethodila naglom usponu Zapada. Liberalizam je postao istorijski konačni oblik zapadnog planetarnog imperijalizma, apsorbujući sve osnovne principe evropske modernosti i dovodeći ih do njihovih konačnih logičkih zaključaka: rodna politika, buđenje, poništavanje kulture, kritička teorija rase, transrodne osobe, četvorke, posthumanizam, postmodernizam, i objektno orijentisana ontologija.
Kraj liberalnog trenutka je više od samog kraja liberalnog trenutka. To je kraj - jedine - hegemonije Zapada nad čovečanstvom. To je kraj Zapada - naglašava Dugin.
Dolazi era monarhija
Pokušaji da se izgradi svetska republika su potpuno propali. U januaru 2025. će konačno biti stavljen pečat na ovaj neuspeh. Ali postavlja se pitanje koji parametri će odgovarati postliberalnoj eri - navodi Dugin.
Sama ideja da je čitav sadržaj evropske modernosti, nauka, kultura, politika, tehnologija, društvo, vrednosti i tako dalje, samo epizoda, koja vodi do sramnog i jadnog kraja, pokazuje koliko će ova postliberalna budućnost biti neočekivana nakon kraja liberalnog trenutka.
Ovo će biti era monarhija. A postoje izvesni znaci da je njegova potpuna (a ne krnja, kao liberala i marksista) filozofija više nego pronicljiva i utemeljena.
Moderna Rusija, iako još formalno liberalna demokratija, ali se već oslanja na tradicionalne vrednosti, je, u stvari, tehnički - monarhija. Nacionalni vođa, nesmenjivost vrhovne vlasti i oslanjanje na duhovne temelje, identitet i tradiciju već su preduslovi za monarhijsku tranziciju - ne formalnu, već upravo suštinsku.
U svakom slučaju, liberalni momenat u ruskoj politici je nepovratno prošao, a ruska predmodernost će postajati sve aktuelnija.
Dugin dodaje da se i ostale civilizacijske države postepeno kreću u istom pravcu. Osobine svetog monarha, sve su vidljivije kod indijskog vođe Narendre Modija. Zatim tu je i komunistička Kina pod Si Đinpingom, koja sve više pokazuje karakteristike tradicionalnog kineskog konfučijanskog carstva.
Objavljeno: 30 nov 2024 jutarnji-hr, Robert Bajruši