Bakir Izetbegović

Ragib Merdžanić - Hrvatska UDBa i bosanska sudba

NEISPRIČANA, A VAŽNA PRIČA : Hrvatska Udba i bosanska sudba

RAGIB MERDŽANIĆ, bivši šef odjela za operacije Službe državne sigurnosti u Rijeci, a kasnije načelnik Odjela za analitiku hrvatskog Republičkog sekretarijata unutarnjih poslova, 1991. godine bio je savjetnik za bezbjednost i odbranu Alije Izetbegovića.

Naš novinar istražio je okolnosti pod kojim je Merdžanić angažovan u BiH i koja je bila njegova stvarna uloga u zamršenim i isprepletenim obavještajno-sigurnosnim mrežama

U procesu koji se vodi protiv bivših pripadnika jugoslavenskih i hrvatskih tajnih službi Zdravka Mustača i Josipa Perkovića pred Višim zemaljskim sudom u Muenchenu za ubistvo disidenta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Wolfratshausenu, među imenima svjedoka našlo se i ime Ragiba Merdžanića. Predsjedavajući Sudskog vijeća, Manfred Dauster, sudija sa više nego bogatim iskustvom iz našeg regiona, nije ni tražio, a sigurno nije ni dobio informaciju da je svjedok Merdžanić pod vrlo sumnjivim okolnostima preminuo polovinom oktobra 1997. godine od trovanja želuca. Ipak, iza bivšeg šefa odjela za operacije Službe državne sigurnosti u Rijeci, a kasnije načelnika za analitiku hrvatskog Republičkog sekretarijata unutarnjih poslova Merdžanića ostalo je pisano svjedočenje dato istražnom sudiji Božidaru Jovanoviću u Zagrebu krajem decembra 1992. godine, a koje je u posjedu našeg lista.

TROJNI SAVJETNIK ZA (NE)SIGURNOST

Od iskaza obavještajca, analitičara, špijuna, agenta...Ragiba Merdžanića zanimljivija je samo njegova bosanskohercegovačka "epozida" u više nego bogatoj operativnoj biografiji.

- Negdje u proljeće 1991. godine Asim Dautbašić, tadašnji vršilac dužnosti rukovodioca Službe državne bezbjednosti BiH (SDB BiH), rekao mi je da je u Sarajevo stigao Ragib Merdžanić. Prema navodima Dautbašića, Merdžanića je u Sarajevo doveo Hasan Čengić sa zadatkom da bude savjetnik za bezbjednost i odbranu Alije Izetbegovića, Fikreta Abdića i samog Čengića", prisjeća se bivši načelnik sarajevske Službe državne bezbjednosti (SDB BiH) Munir Alibabić, koji Merdžanića spominje u svojoj knjizi "Deda, Dedo i Babo Bosnu kosili". U to vrijeme "savjetnik" Merdžanić bio je smješten, odnosno stanovao je u hotelu Monik, čiji vlasnik je bio tadašnji ministar unutrašnjih poslova Alija Delimustafić. Nekako u isto vrijeme sa dolaskom Merdžanića u BiH, SDB BiH imao je pouzdane informacije da on radi, barem, za dvije obavjšetajne službe - hrvatsku Službu državne sigurnosti i Kontraobavještajnu službu (KOS) bivše JNA. "Nekim ljudima iz MUP-a RBiH i iz Predsjedništva BiH koji su se u to vrijeme 'vrzmali' po Moniku Merdžanić se predstavljao kao prodavač deficitarnih deterdženata - kaže Alibabić

Navodno, jedan od prvih operativnih zadataka Merdžanića bila je organizacija okupljanja patriotskih snaga, odnosno Patriotske lige. Taj skup je i održan početkom juna 1991. godine u Domu policije, a Merdžanić svoj doprinos nije krio, odnosno hvalio se da on lično stoji iza organizacije tog skupa i kako zapravo on pravi "bosansku" vojsku. U međuvremenu, Ragib Merdžanić počeo se pojavljivati na zvaničnim sastancima i to u ulozi savjetnika Alije Izetbegovića, Fikreta Abdića i Rusmira Mahmutćehajića. Nakon što mu je (ne)zvanično bila dodijeljena uloga "trojnog" savjetnika, opreza radi, SDB BiH u slučaju Merdžanić poduzeo je mjere operativnog pokrivanja koje je svojim potpisom navodno odobrio sam Delimustafić.

- "Negdje u jesen 1991. godine kao načelnika sektora SDB-a Sarajevo u kabinet me pozvao Alija Izetbegović. Tada mi se požalio da već noćima ne spava u svom stanu jer je dobio povjerljivu informaciju da se 72 specijalca JNA u Han Pijesku pripremaju za njegovo hapšenje, kidnapovanje i likvidaciju", kaže Alibabić koji tu informaciju prvi put čuje od samog Izetbegovića. Ali, enigma 72 specijalca iz Han Pijeska uskoro će biti raspetljana. Naime, operativno pokrivanje Ragiba Merdžanića, između ostalog, podrazumijevalo je presretanje i snimanje njegovih telefonskih razgovara.

- "U jednom od tih razgovora šef iz Zagreba pita Merdžanića kako se drži 'stari' i da li mirno spava, na šta mu on odgovara: Šuti, zadeverali smo ga. Noćima ne spava u svom stanu, stalno mijenja lokacije, a mene svaki dan pita kad će ga hapsiti vojni specijalci. Ovdje je sve na nogama. On ne spava, porodica ne spava, Fikret (Abdić op.a.) se uznemirio, a ni Hasanu (Čengiću op.a.) nije svejedno. Nego imali još kakvih (dez)informacija da mu plasiramo jer ovu tenziju moramo održati", pitao je Merdžanić svog šefa u Zagrebu na šta mu je on odgovorio: "Ima, ima, samo da konsultujem ove svoje u Beogradu pa ću ti javiti", prisjeća se Alibabić, koji je snimak razgovora Merdžanića sa šefom u Zagrebu odnio u kabinet Izetbegovića.

- "Izetbegović je ostao bez riječi, zabezeknut. Pitao me šta se može uraditi, na šta sam mu odgovorio da je Merdžanić ubačeni element i da ga treba odmah uhapsiti", kaže Alibabić navodeći kako se Izetbegović složio sa hapšenjem Merdžanića, ali je tražio da se operacija hapšenja izvede tek nakon što se on konsultuje sa Fikretom Abdićem i Rusmirom Mahmutćehajićem kojima je Merdžanić takođe bio savjetnik. Istoga dana Alibabiću je javljeno da Merdžanić pakuje stvari i sprema se na put. Alibabić je bezuspješno pokušavao stupiti u kontakt sa Izetbegovićem. Tražio ga je i u kabinetu ne bi li dobio dozvolu za hapšenje Merdžanića, koji je u međuvremenu golfom, koji mu je navodno poklonio Delimustafić, otišao preko Mostara, Metkovića i Splita za Rijeku. Odgovor na pitanje ko je upozorio Merdžanića da je "provaljen" i da napusti BiH, Alibabić nikada nije dobio.

Integralni tekst pročitajte u printanom izdanju Slobodne Bosne, od četvrtka, 2.aprila 2015

Objavljeno: 02. apr 2015 | slobodna-bosna-ba