Gomphoterium

Kod Tomislavgrada pronađeno groblje praslonova

Kod Tomislavgrada pronađeno groblje praslonova starih oko 20 milijuna godina...

Nedaleko Tomislavgrada pronađeni su fosilni ostatci groblja praslonova iz roda "Gomphotherium", za kojega je pretpostavlja da je živio prije 20 milijuna godina na tome području.

Javnosti su predstavljeni ostaci praslona, a među brojnim znanstvenicima i arheolozima iz BiH, Hrvatske i Austrije tamo je bio i Vinko Ljubas- Jablan, čovjek koji je pronašao ostatke groblja praslonova na lokalitetu Dukića kamenolom u Cebari, prenosi portal TomislavNewsCom.

Palenteolozi su započeli istraživanja na mjestu gdje su pronađeni fosilni ostatci groblja praslonova iz roda 'Gomphotherium', za kojega je pretpostavlja da je živio prije 20 milijuna godina na tome području, potvrdili su stručnjaci.

- "Nalazi struke potvrđuju da je riječ o jednom od najstarijih nalazišta kostiju praslona", rekao je profesor Oleg Mandić, palenteolog s Prirodoslovnog muzeja u Beču. On je zajedno s kolegama nakon samo nekoliko minuta iskopavanja na lokaciji Cebari, gdje je smješten kamenolom, pronašao nove ostatke kostiju praslona. Pojasnio je kako je riječ o životinji koja je preteča i mamuta, koja je tim područjem hodala prije 20 milijuna godina.

Stručnjaci: Nalazište kod Tomislavgrada među najznačajnijima na svijetu

Jadranka Mauch-Lenardić iz hrvatskog Zavoda za paleontologiju i geologiju istaknula je kako je tomislavgradsko nalazište jedno od najznačajnijih na svijetu takve vrste.

- "Riječ je o jednoj od najvažnijih lokacija u svijetu, na kojoj postoji prava grobnica ostataka praslona", rekla je Mauch-Lenardić. Stručnjaci će idućih mjeseci nastaviti iskopavanja na lokalitetu nalazišta groblja praslonova, a pronađeni ostaci  idu na daljnju analizu u Zagreb.

Potvrđeno je kako će "Gomphoterium" nakon analize biti izloženi u Muzeju Franjevačkog samostana u Tomislavgradu. Važno nalazište otkriveno je u kolovozu 2011., prilikom iskopavanja na mjesnom kamenolomu.  (Hina)

Objavljeno: 25. apr 2013 | G.Kiš