Bogati politički tajnik kojeg optužuju za Škorinu ostavku
• Škoro je otišao zbog sukoba s moćnim tajnikom DP-a? Škorina sestra traži da i on ode
• Radić se u preuzimanju Peveca, u međuvremenu Pevexa, povezao s Pavlom Vujnovcem iz PPD (Prvo plinarsko društvo), kojeg smatraju mađarskim odnosno ruskim igračem u Hrvatskoj
21 jul 2021 index-hr Gordan Duhaček
AKO DO JUČERAŠNJE iznenadne ostavke Miroslava Škore nije bilo sumnje tko je broj jedan u Domovinskom pokretu, političkom projektu koji je donedavno nosio njegovo ime, nije bilo ni sumnje tko je broj dva. To je nedvojbeno Mario Radić, suvlasnik Pevexa, zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta i politički tajnik te desničarske stranke.
Radić je u DP-u uvijek važio za sposobnog operativca u pozadini, predstavnika slavonskog, a, po nekim medijima, i ruskog kapitala, koji je navodno stajao iza cijele priče, te se nije nikad gurao u javnost više nego što su njegove političke funkcije tražile, a sada ga se spominje kao mogući razlog za Škorinu neočekivanu ostavku na poziciju predsjednika stranke.
Dugogodišnji prijatelji
Škoro i Radić su u medijima predstavljani kao prst i nokat, dugogodišnji nerazdvojni prijatelji i poslovni suradnici.
Ovako je npr. o Radiću i Škori u svibnju prošle godine, pred parlamentarne izbore, pisao Jutarnji list: "Radić je uz Škoru od prvog dana predsjedničke kampanje i njegov je dugogodišnji prijatelj, istodobno je poslovni čovjek i na glasu je kao strateg projekta Škoro. O njemu se govori kao o možda i najutjecajnijem Škorinom prijatelju. Njegovo je mišljenje prevagnulo u Škorinoj odluci da ipak krene u utrku na Pantovčak, dok je Škorino, očito, prevagnulo da Radić sa Škorom krene u bitku za parlamentarne izbore."
Radića se predstavljalo kao uspješnog poslovnog čovjeka, bivšeg branitelja, operativca, sivu eminenciju Domovinskog pokreta.
Sve je počelo s prodajom sladoleda
U Domovinskom ratu je Radić izgubio oca i strica, a i sam je sudjelovao u obrani Vukovara. Diplomirao je telekomunikacije te je 1994. osnovao tvrtku Dicentra s rođakom Juricom Lovrinčevićem.
Jurica i ja smo kupili te godine hladnjaču u Njemačkoj i igrom slučaja počeli smo distribuirati sladoled. Nitko nije htio taj sladoled u vrijeme rata voziti u Bosnu po NATO-ovim bazama, pa smo to radili nas dvojica. To je bio riskantan, ali dobro plaćen posao - prisjetio se kasnije Radić svojih poslovnih početaka.
Preuzimanje Peveca i povezivanje s Pavlom Vujnovcem
Kroz godine je Radić poslovno napredovao, pokrenuo je i tvrtku Filir, s kojom je kasnije kupio proizvođača grickalica Bobi Snacks, te je postao jedan od utjecajnijih poslovnih ljudi u Slavoniji. 2017. postaje predsjednik Nadzornog odbora tadašnjeg Peveca, koji se oporavio u stečajnom postupku. Radić se u preuzimanju Peveca, u međuvremenu Pevexa, povezao s Pavlom Vujnovcem iz PPD-a (Prvo plinarsko društvo), kojeg smatraju mađarskim odnosno ruskim igračem u Hrvatskoj.
Politički se Radić ovako deklarirao: "Oduvijek sam desno orijentiran kad su u pitanju neki nacionalni interesi, ali sam istodobno i socijalno osjetljiv."
U Domovinskom pokretu je isprva bio igrač iz pozadine te nije ni konzumirao osvojeni saborski mandat. No u zadnje vrijeme, napose oko lokalnih izbora, Radić također počinje više istupati u javnosti, sudjelujući u kampanji blaćenja Tomislava Tomaševića.
Napadi na Tomaševića
Često se pojavljivao u Bujici, davajući izjave poput: "Škoro jedini može pobijediti Tomaševića, koji predstavlja anarho-liberalizam s natruhama komunizma" ili "Volio bih da Tomislav Tomašević kaže je li ikada posadio neko drvo, zna li on to uopće napraviti?! Da bi bio zelen, ne moraš se tako zvati, nego nešto konkretno napraviti po tom planu".
Nakon lokalnih izbora se oglasio na Facebooku i proglasio velik uspjeh DP-a.
Naši izborni rezultati; uspjeh više od četiri stotine vijećnika u vijećima i skupštinama širom domovine potvrdio je DOMOVINSKI POKRET kao snažnu opciju koja se uspješno afirmirala desno od centra i koja nezaustavljivo dolazi kao pokret koji će, prije ili kasnije, pokrenuti Hrvatsku i učiniti je onakvom kakvom su je sanjali naši djedovi, za kakvu su krv lili naši branitelji i u kakvoj zaslužuju živjeti naša djeca - napisao je Radić.
Nije štedio ni medije, kao ni konkurente s desnice.
Tijekom kampanje, unatoč medijskoj blokadi, uspjeli smo razotkriti pažljivo skrivane koalicije i interesne mreže u kojima sudjeluju i pojedinci iz vodstva političkih stranaka, koje se javno predstavljaju kao svjetonazorski bliske Domovinskom pokretu. Takva politika, motivirana isključivo njihovim uskogrudnim, osobnim interesima, dovela je do novog vala podjela u biračkom tijelu, koje su se mogle i morale izbjeći - objavio je Radić na svom Facebooku.
Odnosi u Pevexu
Radić je proteklih mjeseci imao i burno poslovno razdoblje iza sebe, nakon razlaza s poslovnim partnerom Juricom Lovrinčevićem, s kojim je bio suvlasnik Pevexa. Sada je novoizabrani predsjednik Uprave Krešimir Bubalo, bivši gradonačelnik Osijeka iz stranke Branimira Glavaša, koji se također svojedobno politički angažirao u Domovinskom pokretu.
Najveći udjel u Pevexu i dalje ima Pavao Vujnovac (36.62 posto), Lovrinčević (sa svojim i Dicentrinim udjelom) ima 21.98 posto, a Radić (sa svojim i Filirovim udjelima) ima 16.24 posto. Franjo Kralj (sa svojim i udjelom Kralj-Commercea) ima 5.26 posto, a ostali suvlasnici imaju 14.48 posto udjela.
U svakom slučaju, pred Marijom Radićem i Domovinskim pokretom sada je vrlo izazovno razdoblje. Stranka bi se zbog Škorine ostavke mogla raspasti, a očito je da Škorina sestra Vesna Vučemilović, članica predsjedništva i saborska zastupnica DP-a, smatra da i Radić treba dati ostavku.
Teško je povjerovati da će se Radić odvažiti i preuzeti stranku. Škoro je bio dragocjen kao frontmen, kao lice političkog projekta, koji je možda ipak više bio imovinski nego domovinski.
Odgovorio Škorinoj sestri: Neću dati ostavku
• Radić se danas javio na Facebooku. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
Iako je mnoge iznenadila i pritom izazvala značajne javne reakcije, ostavka Miroslava Škore na mjesto predsjednika Domovinskog pokreta prije svega je visoko moralan čin. Zapravo, to je demonstracija odgovornosti prema brojnom članstvu, simpatizerima i biračima, koji su u tri izborna ciklusa i našem bivšem predsjedniku i cijelom pokretu iskazali iznimno povjerenje, koje najnovijim događajima ne samo da nije narušeno nego je sada još i veće. Naročito nam je drago što je Miroslav Škoro i nakon ostavke odlučio ostati u politici te time pridonositi stranačkim, ali, prije svega, nacionalnim interesima, i kao potpredsjednik Hrvatskog državnog sabora i kao član DP-a.
Zbog korektnosti Miroslava Škore i časnog poteza, kakav još nije zabilježen u stranačkom životu Hrvatske, osobno ću, kao vršitelj dužnosti predsjednika stranke, predložiti da se izglasa novi Statut Domovinskog pokreta i uvede institucija počasnog predsjednika - jer Miroslav Škoro svojim je radom i političkim djelovanjem zaslužio to biti.
U istom kontekstu pozdravljam čin glavnog tajnika DP-a, Darija Žepine, koji je podnio ostavku na svoju dužnost odmah nakon gospodina Škore, što nije samo moralan već je i logičan, očekivan potez, s obzirom na to da se, sukladno Statutu, glavni tajnik stranke ne bira na stranačkom Saboru, već ga izravno imenuje predsjednik, kojem su, u konkretnom slučaju, ostavkom prestale sve dužnosti - pa je posve normalno da novi predsjednik nakon jesenskog sabora stranke imenuje i novog glavnog tajnika - svog prvog suradnika.
"Razumijem i Škorinu sestru"
Razumijem i Vesnu Vučemilović, koja teško prihvaća neopozivu ostavku svoga brata, Miroslava Škore. U Domovinskom pokretu na gospođu Vesnu nikada nismo gledali kao na sestru našeg dojučerašnjeg predsjednika, već, prije svega, kao na jednu od naših najaktivnijih zastupnica, koja je shodno svom intelektu, znanstvenoj reputaciji i pozitivnim emocijama, uvijek uživala veliku slobodu - pa je među kolegama kao takva i prihvaćena. Uz molbu svim našim članicama i članovima da u svakom trenutku vode računa o zadržavanju teško stečenog ugleda stranke, uz maksimalno razumijevanje, napominjem da su zahtjevi gospođe Vučemilović, koje smo mogli čuti u nekoliko zadnjih javnih istupa, pomalo ishitreni, no, vjerujemo, ipak - dobronamjerni.
Baš zbog toga valja navesti da bi moje eventualno odstupanje s dužnosti zamjenika predsjednika DP-a, a sukladno Statutu sam i vršitelj dužnosti predsjednika stranke, značilo da DP do Sabora koji treba pripremiti ostaje bez upravljačkih poluga, što bi dovelo do blokade rada stranke. To navodim uz važnu napomenu da će u međuvremenu sve političke i organizacijske odluke vezane za pripremu stranačkog sabora donositi Predsjedništvo Domovinskog pokreta, u kojem sjede časni, odgovorni i politički iskusni ljudi.
"Dopala me teška, ali odgovorna uloga"
Dopala me teška, ali, prije svega, odgovorna uloga da povedem Domovinski pokret u temeljite i povijesne unutarstranačke izbore, gdje ćemo svi zajedno, predvođeni našim vjernim članstvom, u maksimalnoj koordinaciji sa stranačkim Predsjedništvom i svim nadležnim tijelima, kroz istinski demokratski proces na jesenskom Saboru, slaveći praznik unutarstranačke demokracije, još jednom pokazati koliko se zapravo razlikujemo od drugih političkih organizacija.
Uopće ne sumnjam da ćemo u takvom procesu, svjesni povijesne odgovornosti, na Saboru Domovinskog pokreta iznjedriti najbolje kandidate za dužnosti svih ustrojstvenih oblika, pa tako i predsjednika. Dat ćemo sve od sebe kako bismo okupili i javno prezentirali respektabilne, nove snage, koje će biti u stanju Hrvatsku mijenjati nabolje, snage koje razmišljaju o dobrobiti Domovine, a ne o partikularnim, osobnim interesima, što je karakteristika većine naših političkih suparnika.
"Iz ovoga ćemo izaći još jači"
Drage naše članice i članovi, prijatelji i simpatizeri Domovinskog pokreta, dragi naši politički suborci u Domovini i izvan nje, uvjeravam vas da će Domovinski pokret, kao ključna nacionalna, suverenistička i slobodarska snaga iz ove političke epizode izaći još jači i učvrstiti se kao ključna točka nacionalnog okupljanja za bolju političku budućnost, na dobrobit svih Hrvatica i Hrvata.
Zajedno moramo dati sve od sebe da se glas Domovinskog pokreta u budućnosti još snažnije čuje, a to će se osobito vidjeti na unutarstranačkim izborima, gdje ćemo jedan uz drugoga, kao sestre i braća izabrati najbolje od nas, na ponos našeg naroda, koji će nam kao i do sada, biti najveći saveznik u borbi za promjene koje sigurno dolaze. U toj borbi koja neće biti nimalo laka i koja će biti puna već viđenih zamki i velikih izazova, zaustaviti nas neće baš ništa.
"Prekidam zlonamjerne špekulacije..."
Kako bih prekinuo bilo kakve zlonamjerne špekulacije koje dolaze iz krugova onih koji prije svega, nisu skloni Domovinskom pokretu, pa tako ni Hrvatskoj, ovim putem pred cjelokupnom javnošću izjavljujem kako mi ni na kraj pameti nije da se kandidiram za dužnost novog predsjednika stranke. Isto tako, uvjeravam vas da će novi predsjednik Domovinskog pokreta biti osoba koja okuplja, osoba koja zrači pobjedničkim mentalitetom i koja će beskompromisno zastupati naše političke vrijednosti, braniti naš svjetonazor i još više podići rejting Domovinskog pokreta -- stoji u priopćenju koje potpisuje Mario Radić kao v.d. šefa Domovinskog pokreta.
Objavljeno: 21 jul 2021 | index-hr | Gordan Duhaček